Zgodnie ze statystykami opublikowanym przez brytyjski dom aukcyjny Sotheby's rentowność inwestycji w sztukę to 8,4% w skali roku. Wiele jednak zależy od obszernosci i jakości naszego artystycznego portfolio.
Jak sytuacja wygląda w Polsce? "W 38-milionowym kraju w środku Europy cały rynek sztuki, aukcyjny, galeryjny i szary, to trochę ponad 100 mln euro, czyli jeden topowy obraz na rynku światowym" - tak na łamach Dużego Formatu rodzimy rynek sztuki podsumował Andrzej Starmach marszand, kolekcjoner i historyk sztuki.
Na szczęście aktualnie dynamika na polskim rynku sztuki wzrasta. Na aukcjach padają kolejne rekordy a ta forma i inwestycji budzi coraz większe zainteresowanie.
Polecany artykuł:
W jakie dzieła warto zainwestować przy znacznym kapitale? W cenie są dzieła Wojciecha Kossaka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Romana Opałki czy Wojciecha Fangora. Można również pokusić się o zakup dzieła młodego bądź mniej znanego twórcy. Należy jednak pamiętać, że ciężko jest przewidzieć który i czy w ogóle dane dzięki będzie zyskiwało na wartości.
Istotny jest również fakt, że sztuka nie należy do inwestycji "krótkoterminowych". Nie jest więc odpowiednią formą dla osób, którym zależy na szybkim zysku/zwrocie. "Największe zwroty z inwestycji bywają po 5-10 latach" - poinformował Juliusz Windorbski, przewodniczący rady nadzorczej DESA Unicum i prezes DESA S.A. w rozmowie z portalem Subiektywnie o finansach.
Poinformował również, że aby zacząć przygodę ze sztuką nie trzeba dysponować ogromnym budżetem. "By zacząć przygodę ze sztuką, nie trzeba być bardzo zamożnym. Jest u nas sztuka, którą można kupić nawet za kilka tysięcy złotych czy nawet za kilkaset złotych".
W Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy osób zarejestrowanych w bazie klientów domów aukcyjnych. Aby wziąć udział w licytacji wystarczy się zarejestrować, podać dane osobowe, zaakceptować regulamin - zwłaszcza przepisy których celem jest zapobieganie praniu brudnych pieniędzy.
W co inwestują klienci? W przypadku liczby transakcji - niemal połowę stanowi malarstwo. Jeśli chodzi o wartość transakcji - 80-85% wartości rynku to malarstwo, 10% rzeźba, ok. 3-5% rysunek i grafika.
Do największych domów aukcyjnych w Polsce zaliczamy Desa Unicum i Polswiss Art.Najdroższe obrazy sprzedane w w Polsce to:
- Henryk Siemiradzki "Rozbitek" - 5,4 mln zł
- Jan Matejko "Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" - 5,5 mln zł
- Jan Matejko "Portret prof.dr. Karola Gilewskiego" - 5,9 mln zł
- Jacek Malczewski "Prządka" - 6,7 mln zł
- Wojciech Fangor - grupa pięciu prac z kolekcji Gres Gallery - 7,1 mln zł
- Wojciech Fangor "M22" - 7,3 mln zł
- Magdalena Abakanowicz "Caminando" - ponad 8 mln zł
- Roman Opałka "Detal 407817-434714" - 8,6 mln zł
- Magdalena Abakanowicz "Tłum III" - 13,2 mln zł
- Andrzej Wróblewski "Dwie mężatki" - 13,4 mln zł