Szczepionka Covid-19

i

Autor: Shutterstock Szczepionka Covid-19

Koronawirus w Polsce: Czy szczepionka na covid-19 będzie za darmo?

2020-11-10 11:03

Farmaceutyczny koncen Pfizer ogłosił przełom w sprawie pandemii koronawirusa. Szczepionka na SARS-CoV-2 ma skuteczność 90 proc.! Oznacza to, że już niedługo będziemy mogli pokonać covid-19. Pozostaje pytanie, czy szczepionka będzie dostępna dla każdego i czy będzie darmowa. Premier Morawiecki wyjaśnił jak będzie można zaszczepić się na koronawirusa.

Dr Albert Bourla, szef amerykańskiego koncernu Pfizer, stwierdził, że szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2, którą opracowano wspólnie z firmą BioNTech ma skuteczność aż 90 proc.!

- To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki - powiedział dr Bourla. Światowa Organizacja Zdrowia skomentowała, że żadna szczepionka nie będzie miała 100-procentowej skuteczności.

Z kolei Amerykańska Agencja Żywności i Leków wymaga od szczepionek skuteczności na poziomie 50 proc. Szczepionka Pfizer/BioNTech została przetestowana na 43 500 osobach w sześciu krajach i nie zgłoszono żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Pfizer poinformował, że zamierza wyprodukować 1,3 mld dawek leku w 2021 r. i jeszcze w tym miesiącu zamierza zacząć ubiegać się o dopuszczenie szczepionki do użytku w USA. Komisja Europejska ma podpisać ostateczną umowę na zakup 200 mln dawek szczepionki dla członków Unii. Jak będzie wyglądała sytuacja w Polsce?

ZOBACZ TEŻ: Jest szczepionka na Covid-19. Giełdy oszalały. Nie będzie lockdownu?

Premier ujawnił, kiedy będzie szczepionka na koronawirusa

- Zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia. Chcemy mieć co najmniej 20-kilka milionów szczepionek, by w jak najszybszym możliwym czasie, pewnie nastąpi to gdzieś wiosną przyszłego roku, może trochę wcześniej (...) chcemy dostać szczepionki, tak szybko jak zachodnie kraje UE i dostaniemy je, bo tak jest skonstruowana umowa, której jesteśmy częścią - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Według Morawieckiego, szczepionka najpierw trafi do seniorów i przede wszystkim do służb medycznych, do służb mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią. Szczepienia mają być nieobowiązkowe.

- To nie jest jeszcze szczepionka, którą natychmiast, tu i teraz możemy dystrybuować, ale jesteśmy bliżej do tego momentu niż byliśmy tydzień czy dwa temu. Szczepionka będzie dostępna oczywiście dla chętnych, ale chcemy, żeby ona była dostępna w bardzo dużym wymiarze tak, żeby możliwie wszyscy w jak najkrótszym czasie mogli się zaszczepić  - powiedział Morawiecki.

Najnowsze