Czy w Sylwestra można strzelać fajerwerkami przed domem?

Czy w sylwestra będzie można puszczać fajerwerki?
Autor: Pixabay

Do Sylwestra pozostało niewiele czasu, nieco ponad tydzień, a wciąż nie wiadomo, czy będzie można o północy wyjść przed dom i odpalić fajerwerki. To oczywiście szkodzi środowisku i płoszy zwierzęta, ale dla wielu Polaków to nadal rodzinna i towarzyska tradycja. Czy więc w związku z godziną policyjną za postrzelanie w Sylwestra grożą jakieś kary?

Polscy producenci i dystrybutorzy fajerwerków w związku z zakazem większości imprez pod gołym niebem, spisują ten rok na straty. Nadal mają jednak nadzieję, że przynajmniej przeciętny Kowalski będzie mógł w Sylwestra pohałasować pod własnym domem lub na własnym osiedlu. Czy jednak mają rację?

Zakaz związany z godziną policyjną ma dotyczyć przemieszczania się, a to teoretycznie oznacza, że pod domem będzie można fajerwerki odpalić. A już na pewno teoretycznie można będzie to robić przed 19:00, od której to godziny ma obowiązywać godzina policyjna w Sylwestra.

Godzina policyjna w Sylwestra. Jakie kary? Czy można wyjść z psem?

Jednak z drugiej strony, fajerwerków właśnie pod domem nie można odpalać, bez względu na to, czy godzina policyjna obowiązuje, czy nie, ze względu na bezpieczeństwo pożarowe. Co na to biuro prasowe Komendy Główne Policji?

Ile kosztuje wysłanie kartki świątecznej z Polski do Niemiec, a ile z Niemiec do Polski?

Rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji nie udziela porad prawnych, więc z pytaniem należałoby zwrócić się do autora przepisów, na podstawie których wprowadzone zostaną obostrzenia. Problem jednak w tym, że nie ma jeszcze stosownego rozporządzenia. Na jego zapisy czekają przede wszystkim firmy dystrybuujące i produkujące fajerwerki, ale także ci, którzy z nich korzystają.

Najnowsze