szkoła

i

Autor: Pixaby Zielona Góra: klasa, w której zaszczepi się najwięcej uczniów dostanie NAGRODĘ pieniężną!

Czy wrócą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? "Mamy zapewnienie"

2021-09-08 7:41

"Pedagog, który nie będzie chciał pracować więcej za wyższą pensję, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na obowiązujących wcześniej zasadach" – pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". - Po rozmowach z ministrem edukacji i nauki mamy zapewnienie - powiedział w rozmowie z "DGP" Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Gazeta pisze, że zwiększenie pensum nauczycieli tablicowych jest niemal przesądzone. "Obecnie wynosi ono 18 godzin, resort edukacji zaproponował, by wzrosło o dwie godziny, a w przypadku części nauczycieli, np. wuefu, techniki, plastyki, o cztery. W zamian nauczyciele mieliby zarabiać więcej" – zaznacza.

"Według ekspertów wzrost uposażeń mógłby wynieść nawet 20 proc. Na start nauczyciel stażysta otrzymywałby wtedy pensję zasadniczą na poziomie 4 tys. zł brutto, a osoba z najwyższym stopniem awansu 6 tys. zł brutto" – podkreśla "DGP".

Szkoła zawiesza lekcje z powodu braku kadry

Według dziennika oświatowa Solidarność domaga się wprowadzenia przepisów osłonowych dla starszych nauczycieli, którzy chcieliby pozostać przy dotychczasowym pensum.

"Mogliby oni w ciągu kilku lat przejść na wcześniejszą emeryturę. Wszystko wskazuje na to, że rząd zgodzi się na takie rozwiązanie" – czytamy. Nauczyciele utracili przywilej przechodzenia na wcześniejszą emeryturę od 2009 r.

Sonda
Czy za brak szczepienia przeciwko Covid-19 powinny grozić kary finansowe?

"Po rozmowach z ministrem edukacji i nauki mamy zapewnienie, że wraz z reformą płacową zostanie przywrócona możliwość wcześniejszego przechodzenia na świadczenia emerytalne na takich zasadach jak kilkanaście lat temu" – powiedział "DGP" przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

Karpacz 2021. Jak pandemia wpłynęła na rynek i kondycję firm?

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze