Najprościej rzecz ujmując, refinansowanie kredytu polega na zamianie posiadanego kredytu na nowy, który jest udzielany zazwyczaj na korzystniejszych warunkach. Z kredytu refinansowego korzystają najczęściej osoby, które chcą płacić raty niższe niż dotychczas.
Jak wygląda to od strony technicznej? Bank, do którego zdecydowaliśmy się przenieść zadłużenie, spłaca nasz dotychczasowy kredyt w całości - w zamian my kontynuujemy spłatę zadłużenia w tym właśnie banku na nowych warunkach. Zastanawiając się nad refinansowaniem kredytu, należy zwrócić uwagę nie tylko na niższe oprocentowanie. Ważnym argumentem mogą być także: opłaty okołokredytowe (np. opłaty za aneks) oraz wydłużenie okresu kredytowania i przewalutowanie, czyli zmiana waluty, w której spłacamy kredyt.
Refinansowanie kredytu będzie dla nas opłacalne, jeśli finalnie koszty jego obsługi będą niższe niż ponoszone w poprzednim banku. Dlatego dokładnie analizujmy oferty, pamiętając o takich elementach, jak prowizja za przyznanie nowego kredytu i ewentualna prowizja pobierana przez dotychczasowy bank za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Jeśli refinansowanie dotyczy kredytu mieszkaniowego, musimy uwzględnić też opłatę za zmianę wpisu hipoteki w księdze hipotecznej. Bardzo ważny jest też tzw. spread walutowy - różnica między kursem spłaty w obecnym banku i kursem kupna waluty w nowym banku. Różnica ta powiększy nasze zadłużenie.