CZYM SĄ PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE?

i

Autor: Shutterstock

CZYM SĄ PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE?

2017-12-18 9:44

Poza obowiązkowymi składkami odkładanymi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Pracownicze Plany Kapitałowe mają być dodatkową formą oszczędzania, która ma zapewnić godną emeryturę. Wprowadzenie PPK to jedna ze sztandarowych reform zapowiadanych przez premiera Mateusza Morawieckiego.

PPK będzie dobrowolnym programem oszczędzania, który pozwoli na zgromadzenie dodatkowych środków na emeryturę. Plany są wzorowane na systemie anglosaskim. Ustawa zakłada, że składkę w PPK będzie opłacał nie tylko pracownik, ale również jego pracodawca oraz państwo.

Zatrudnieni sami zadeklarują, ile chcą odkładać na przyszłość (może to być od 2 do 4 proc. wynagrodzenia). Do tego szef dorzuci jeszcze 1,5 proc. pensji podwładnego. Ale będzie mógł więcej – nawet kolejne 2,5 proc. Wysokość dodatkowej składki pracodawca będzie mógł uzależnić m.in. od stażu pracy pracownika. Od tych składek nie będzie musiał odprowadzać pieniędzy na ubezpieczenie społeczne. Oznacza, że w wariancie maksymalnym na emeryturę w PPK będzie można przeznaczyć łącznie kwotę równą 8 proc. pensji pracownika.

W Pracowniczych Planach Kapitałowych to pracownik sam będzie decydował o uczestniczeniu lub wystąpieniu z systemu. Jeżeli zdecyduje się pozostać w systemie, to poza swoją składką dostanie także składkę zapłaconą przez pracodawcę i dodatkową zachętę od państwa. Jeżeli wystąpi z programu, natomiast później zmieni zdanie, to bardzo dobrze. Co dwa lata nastąpi ponowny automatyczny zapis pracowników.

Kto trafi do PPK?

Zgodnie z założeniami do projektu wszyscy pracownicy w wieku od 19 do 55 lat automatycznie zapisywani będą do Pracowniczych Planów Kapitałowych, a część ich pensji odkładana będzie na emeryturę. Zatrudnieni powyżej 55. roku życia również będą mogli skorzystać z dobrodziejstw PPK, pomimo że nie zostaną do nich włączeni z automatu. Pracownicy będą mieli możliwość rezygnacji udziału w programie, ale żeby zachęcić ich do oszczędzania, każdy otrzyma 250 złotych opłaty powitalnej. Państwo dopłaci też każdemu oszczędzającemu 240 złotych rocznie.

Kiedy ruszą zapisy?

Pracownicze Plany Kapitałowe mają ruszyć 1 stycznia 2019 roku i w pierwszej kolejności obejmą pracowników dużych przedsiębiorstw (zatrudniających powyżej 250 osób). Docelowo program dotyczyć będzie ponad 11,4 mln pracujących Polaków.

– Liczymy, że 75 procent z nich zdecyduje się pozostać w programie – mówił na konferencji poświęconej PPK Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Zgodnie z założeniami rządowymi to właśnie PFR ma być operatorem całego systemu Pracowniczych Programów Kapitałowych. Borys szacuje, że reforma w pierwszym roku funkcjonowania, za sprawą dopłat, będzie kosztowała budżet państwa 1,1 mld złotych, w kolejnych latach koszty mają jeszcze rosnąć. Po stronie korzyści pojawia się wzrost PKB – szacunkowo o 0,3-0,4 proc. rocznie.

Następnie od początku 2019 roku, co sześć miesięcy, do PPK zapisywane będą kolejne firmy wraz ze swoimi pracownikami. 1 lipca 2019 do Pracowniczych Planów Kapitałowych dołączą pracownicy w przedsiębiorstwach, które zatrudniają od 50 do 249 osób. Od początku 2020 roku w PPK zadebiutują małe firmy – w których pracuje od 20 do 49 osób. W tym samym etapie planowane jest włączenie pozostałych pracowników – głównie mikrofirm oraz jednostki sektora finansów publicznych – to największa grupa przyłączona do nowego systemu emerytalnego, która szacowana jest na ponad 5 mln osób. Nastąpi to w lipcu 2021 r.

Jaka emerytura z PPK?

Co stanie się z pieniędzmi z PPK po osiągnięciu wieku emerytalnego? Osoba w wieku emerytalnym będzie mogła jednorazowo wypłacić 1/4 zgromadzonych oszczędności. Reszta ma być wypłacana w ratach przez 10 lat. Będzie można też wyliczyć wspólną emeryturę z małżonkiem. Istnieje również możliwość przekazania całego świadczenia do zakładu emerytalnego.

Jeśli oszczędzający od razu będzie chciał dostać wszystkie pieniądze w jednej transzy, musi liczyć się z koniecznością zapłacenia tzw. podatku Belki (podatek od dochodów kapitałowych w Polsce, czyli 19 proc.). Zostanie z niego zwolniony, jeśli oszczędności będzie wypłacał przez minimum 10 lat.

Instytucjami obsługującymi Pracownicze Plany Kapitałowe będą zarejestrowane w Polsce Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI), posiadające zgody i zezwolenia na swoją działalność wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Jednym z dodatkowych wymogów dla TFI chcących wziąć udział w PPK, jaki został zapisany w projekcie ustawy, jest minimum trzyletni okres prowadzenia działalności w Polsce.

W projekcie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych kwestia opłat za pomnażanie oszczędności pracowników oraz zarządzanie ich rachunkami, została ograniczona limitem – całkowity koszt dla uczestnika nie może przekroczyć 0,6 proc. aktywów zgromadzonych na rachunku. To czyni z PPK najtańszą dostępną na rynku ofertę oszczędnościową.

Wzór do stworzenia Pracowniczych Planach Kapitałowych Polska czerpała przede wszystkim z przykładów Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Te rozwiązania są bardzo zbliżone do tego, co przedstawia chociażby program w Nowej Zelandii. Tam również pracodawca dokłada odpowiednią kwotę do kwoty, którą płaci pracownik. Tam również państwo daje kwotę „powitalną" i dodatkową coroczną, żeby zachęcić do dalszego oszczędzania, tam również funkcjonuje taki quasi-zapis do całego system.

 

PARTNER MERYTORYCZNY POLSKI FUNDUSZ ROZWOJU

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze