pracuj pl ludzie

i

Autor: Materiały prasowe

Nowe możliwości zawodowe

Czym zajmuje się arteterapeuta?

2022-11-17 0:05

Uwielbiasz sztukę i jesteś osobą kreatywną? Chciałbyś współpracować z ludźmi, pomagając im przy tym uporać się z różnymi problemami np. uzależnieniami czy zaburzeniami? W takim wypadku praca arteterapeuty może być dla Ciebie! Sprawdź koniecznie, czym zajmuje się osoba na tym stanowisku i jakie kwalifikacje są potrzebne, aby móc wykonywać ten zawód.

Odwiedź serwis Pracuj.pl i sprawdź najnowsze oferty pracy w lokalizacji Praca Chorzów

Kim jest arteterapeuta?

Przeglądając oferty pracy odnoszące się do stanowiska arteterapeuty, można wywnioskować, że jest to osoba współpracująca z ludźmi w różnym wieku — zarówno dorosłymi, dziećmi, jak i seniorami. Dzięki wykorzystaniu różnych dziedzin sztuki np. malarstwa, rysunku, rzeźby, muzyki czy nawiązań do teatru jest ona w stanie pomagać tym osobom. Dobór środków i sposobu prowadzenia lekcji jest zależny od potrzeb i predyspozycji podopiecznych.

Poprzez sztukę możliwe jest pomaganie osobom cierpiącym na różnego rodzaju zaburzenia, depresję. Jest ona również pomocna w leczeniu osób straumatyzowanych, mających problemy rodzinne czy ludzi uzależnionych. Co ważne, wszelkie działania i prace pacjentów nie są oceniane pod względem estetycznym — ważna jest tutaj sama terapeutyczna funkcja płynąca z obcowania ze sztuką i tworzenia własnych dzieł. Prace te są wykorzystywane do diagnozy i oceny postępów pacjenta.

Jak zostać arteterapeutą?

Zawód arteterapeuty można wykonywać nawet bez ukończenia studiów psychologicznych ani szkoły psychoterapeutycznej. Jeżeli jednak chcesz pracować w szkole czy przedszkolu, będziesz musiał zdobyć uprawnienia pedagogiczne. Aby móc wykonywać pracę na tym stanowisku, potrzebujesz odpowiednich certyfikatów potwierdzających kwalifikacje. Są one przyznawane przez funkcjonujące w całej Polsce stowarzyszenia arteterapeutyczne.

Jednocześnie dobrym pomysłem będzie odbycie kursu arteterapii, na którym poznasz wszystkie potrzebne i związane z zawodem informacji. Będziesz w stanie również sprawdzić, czy dany zawód jest dla Ciebie. Kluczowym jest również wybór odpowiedniej specjalności. Jest ona związana z wykorzystywaną dziedziną sztuki. Możesz wybierać spośród takich specjalności jak:

  • choreoterapia,            
  • arteterapia wizualna,
  • biblioterapia,
  • muzykoterapia,
  • terapia ruchem.

Gdzie pracuje arteterapeuta?

Arteterapeuci mogą szukać zatrudnienia zarówno w ośrodkach resocjalizacji, placówkach dydaktycznych, jak i szkołach czy w szpitalach, domach kultury lub ośrodkach pomocy społecznej. Miejsce jest zależne od specjalizacji, zainteresowania pracownika i tego, czy chce on pracować z dziećmi, czy z dorosłymi.

Najnowsze