GUS

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express; Shutterstock

GUS

Już nie podadzą informacji o średniej krajowej! Co się stało?

Dane GUS o zarobkach ukazują się cyklicznie jednak niektórzy krytykują przyjętą w nich metodologie, która może nie odzwierciedlać gospodarczych realiów. Urząd zapowiada zmiany w tym zakresie oraz dodatkowe dane.

Z jakiego powodu dane GUS nie odzwierciedlają perfekcyjnie kondycji gospodarki?

Dane GUS obejmują podmioty gospodarcze zatrudniające co najmniej 10 osób. Firmy kilkuosobowe nie są brane pod uwagę, podobnie jak tzw. umowy śmieciowe. Według tej metodologii, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 roku to niemal 8 300 zł brutto. Intuicyjnie, większość osób uzna te dane za nieodpowiadające rzeczywistości w kwestii średnich pensji. Zarabiający najmniej są poza statystykami.

Dane o wynagrodzeniach GUS w nowej wersji już w tym roku

W tym roku GUS rozpocznie publikację nowych danych o wynagrodzeniach w gospodarce narodowej, w szczególności odbiorców danych mediany wynagrodzeń miesięcznych. Obecnie, podstawowym źródłem informacji o wynagrodzeniach jest realizowane przez statystykę publiczną badanie Wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Umożliwia ono bieżącą ocenę rynku pracy, a jego wyniki stanowią podstawowe źródło informacji o kształtowaniu się przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w gospodarce narodowej w wybranych przekrojach do poziomu powiatów. Główne źródła danych do tego badania stanowią sprawozdania sporządzane przez podmioty gospodarki narodowej.

Na podstawie tych danych nie jest możliwe prezentowanie miar pozycyjnych wynagrodzeń (w tym mediany) i obrazowanie rozkładu wynagrodzeń w agregacjach odnoszących się do cech demograficzno-społecznych zatrudnionych, np. płci i wieku.

Obok dotychczas publikowanych danych o wynagrodzeniach, nowe badanie Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej zapewni użytkownikom dostępność danych miesięcznych o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto w gospodarce narodowej oraz o medianie wynagrodzeń miesięcznych brutto w gospodarce narodowej w badanym miesiącu.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze