Daniel Obajtek

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express

Orlen 2023

Daniel Obajtek o prognozach na 2023 rok. Czekają nas spore wahania cen?

2022-12-27 7:58

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że rok 2023 będzie czasem dużych wyzwań dla światowej gospodarki, w tym dla branży energetyczno-paliwowej. W wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" przyznał, że możemy spodziewać się wielu wahań cen surowców, co z kolei będzie odbijać się na całej gospodarce.

Prezes PKN Orlen o wyzwaniach w 2023 roku

- Choć wdrażane są kolejne rozwiązania, które mają stabilizować światowe rynki, nadal możemy spodziewać się sporych wahań cen surowców, co będzie odbijało się na całej gospodarce - wskazał Daniel Obajtek.

Dlatego - jak dodał - potrzebna nam będzie refleksja i działanie. "Refleksja, aby zastanowić się, czy tego, co robimy, nie moglibyśmy robić lepiej, sprawniej i z większą korzyścią dla klientów i obywateli. Działanie, aby jak najszybciej te rozwiązania wdrażać" - tłumaczy Obajtek. Jego zdaniem z transformacją nie możemy już zwlekać, bo - jak dodaje - każdy miesiąc bez optymalnych rozwiązań generuje koszty i zwiększa ryzyko.

Daniel Obajtek zapowiada transformację energetyczną

Prezes PKN Orlen podkreślił, że transformacja energetyczna to nie jest projekt na kilka lat, lecz zadanie na trzy najbliższe dekady. "To nie sprint, lecz maraton, który będzie wyzwaniem dla całego pokolenia dzisiejszy 20- i 30-latków."

- Z obecnej perspektywy widzimy, że przyczyną kryzysu nie jest tylko wojna i odcięcie się od rosyjskich węglowodorów, ale też wcześniejsze błędne już założenie, że istnieją dziś wystarczające alternatywy dla ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest to pierwszy kryzys transformacji energetycznej - niedopasowania tempa zmian podaży do popytu na rynkach energii" - wskazał Daniel Obajtek.

Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda
Sonda
Obawiasz się kryzysu w 2023 roku?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze