XXIX edycja Welconomy Forum in Toruń za nami

i

Autor: Welconomy/materiały prasowe XXIX edycja Welconomy Forum in Toruń za nami

Nie ma alternatywy dla energetycznej suwerenności. Czym zastąpić rosyjskie surowce? [GALERIA]

2022-06-03 13:19

Jak zminimalizować uzależnienie od zagranicznych źródeł energii, czym i kiedy zastąpić rosyjskie surowce, jak fuzja Orlenu z PGNiG może wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe? O tym dyskutowali podczas XXIX Welconomy Forum w Toruniu uczestnicy panelu „Suwerenność energetyczna dla Polski – kierunki działań”, zorganizowanego przez Pracodawców RP. Partnerem merytorycznym debaty było PGNiG SA.

Kierunki transformacji energetycznej kreowane są przez Europejski Zielony Ład. Energetyka przechodzi kolosalne zmiany, które nie tylko mają spełnić założenia Fit for 55, ale także realnie wpłynąć na funkcjonowanie krajowych rynków. Zielony Ład dotyczy ochrony środowiska oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Efektem podejmowanych działań i wprowadzania przepisów ma być doprowadzenie do neutralności energetycznej w Europie do 2050 roku.

Czytaj również: Rosja finansowała aktywistów ekologicznych w Europie? Tym powinny zająć się służby [OPINIA]

Pieniądze to nie wszystko. Barbara Socha

W praktyce oznaczać to może całkowite odejście od paliw kopalnych przy produkcji energii elektrycznej na rzecz odnawialnych źródeł energii, mniej emisyjnego gazu czy wodoru. polityka UE i projektowany Nowy Zielony Ład są wyznacznikiem efektywnej, ale jednocześnie bezpiecznej dla gospodarki i akceptowalnej społecznie transformacji energetycznej.

Jak podkreślił wiceprezes PGNiG dr Robert Perkowski, projekty dywersyfikacji źródeł energii mogą być zrealizowane znacznie szybciej, ale nie można ich zmieniać w trybie nadzwyczajnym. 

- Zmiany dotyczą sektora, w którym projekty realizowane są na przestrzeni lat, nie z dnia na dzień. Dywersyfikacja w naszym wymiarze to kilka elementów – przede wszystkim niezależność, interkonektory, gaz LNG, krajowe wydobycie czy magazyny gazów. Wojna zaostrzyła sytuację w sektorze energetycznym i choć już wiele rzeczy w celu osiągniecia niezależności zrealizowaliśmy, zmiany zostały jeszcze mocniej zintensyfikowane, a w szczególności wzmocniono poziom wydobycia krajowego, które aktualnie jest na stabilnym poziomie – zauważył Perkowski.

Paneliści zgodzili się, że konieczne jest odejście od rosyjskich surowców. Dr Leszek Juchniewicz, doradca Prezesa Zarządu Pracodawców RP i były prezes URE, stwierdził, że odejście całkowite od dostaw z Rosji jest konieczne, choć może okazać się bardzo kosztowne. Zaznaczył, że to właśnie samodzielność w kontekście dostaw surowców może być bardzo droga.

- To jest dylemat, bo na samodzielność nie możemy sobie pozwolić. To oczywiste, że skala dostaw z kierunku wschodniego jest znacząca. Można sobie z tym poradzić, ale będzie nas to dużo kosztować. Samodzielność czy suwerenność zawsze dużo kosztuje. Z punktu widzenia humanitarnego musimy jednak jak najszybciej odejść od rosyjskich surowców, żeby nie finansować działań wojennych. – dodał Juchniewicz.

Wojna na Ukrainie spowodowała poważne zakłócenie łańcuchów dostaw i ogólny wzrost cen. W przypadku surowców energetycznych sytuacja jest jeszcze bardziej niebezpieczna, ponieważ właśnie Rosja dotychczas była jednym z głównych eksporterów gazu i ropy do naszej części Europy. Nagłe zmiany kierunków dostaw musiały wpłynąć na końcową cenę detaliczną. Na te koszty zwrócił uwagę Piotr Maciążek, ekspert rynku energetycznego i paliwowego, który zauważył, że aktualnie już mamy największy kryzys energetyczny.

– Ten kryzys dotknie nas wszystkich. Sytuacja jest skrajnie zła. Jesienią zabraknie węgla w składach, co oznacza masę indywidualnych konsumentów, miast powiatowych, gdzie w domach mieszkańcy palą węglem. Fizycznie już surowca brakuje. Do tego wszystkiego ceny energii oszaleją, co może być ekstremalnie trudne dla polskiego społeczeństwa. – mówił Maciążek.

Kluczowa w całym procesie przemian na rynku energetycznym jest realizacja projektów, tworzących nowe szanse rozwojowe. Jak zaznaczył wiceprezes PGNiG dr Robert Perkowski, taki właśnie cel ma fuzja PKN Orlen, LOTOS i PGNiG.

- Fuzja jest elementem tworzenia niezależności energetycznej, a dzięki temu procesowi Polska może zdecydowanie lepiej poradzić sobie z budową zielonej energetyki i to polskimi rękami. Jeśli popatrzymy na proces, wydłużania łańcuchów wartości, taki większy podmiot ma mimo wszystko zdecydowanie większy potencjał dla dofinansowywania projektów umożliwiających dywersyfikację źródeł energii – powiedział Perkowski.

Sonda
Na czym powinna być oparta Polska energetyka?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze