Greta Thunberg na tarasie widokowym bełchatowskie kopalni

i

Autor: mj-s Tak wyglądała akcja Greenpeac'u przeprowadzona na tarasie widokowym bełchatowskij kopalni

Rosja finansowała aktywistów ekologicznych w Europie? Tym powinny zająć się służby [OPINIA]

2022-03-27 14:54

Gdy zobaczymy, jak wyglądają zapisy wielu uchwał antysmogowych w naszym kraju i uświadomimy sobie, że większość z nich znalazła się tam za sprawą bardzo aktywnych działań aktywistów ekologicznych to sprawą tą powinny natychmiast zająć się odpowiednie służby. Zapisy te bowiem od wielu lat miały tylko jeden cel – blokować wszelkie polskie źródła ciepła i paliwa, które zapewniały Polakom niezależność energetyczną, a w ich miejsce promować te, które uzależniały nas od rosyjskiego gazu, a przy okazji pozwalały zarabiać gigantyczne pieniądze producentom (w ogromnej większości niemieckim) kotłów gazowych.

„Rosja wciągnęła Europę w zależność energetyczną, finansując wściekłe grupy ekologiczne” – informuje amerykański Fox News. Wg. amerykańskiego eksperta Jamesa Carafano, na którego powołuje się Fox News, od wielu już lat światowi przywódcy oskarżają Rosję o finansowanie grup ekologicznych w Europie w celu odwrócenia narodów od niezależności energetycznej i wzmocnienia żelaznego uścisku Rosji nad kontynentem. James Carafano powołuje się między innymi na przedstawicieli NATO, którzy już w 2014 roku alarmowali, że Rosja, w ramach swoich wyrafinowanych operacji informacyjnych i dezinformacyjnych, aktywnie współpracowała z tak zwanymi organizacjami pozarządowymi, w tym poprzez kampanię dezinformacji w wielu kwestiach, w tym w energetyce.

Czytaj także: Mamy potężny problem! W Polsce zabraknie węgla masowo sprowadzanego z Rosji?

Celem Rosji było jak największe uzależnienie Europy od jej surowców energetycznych poprzez działania mające na celu zastąpienie rosyjskim gazem innych źródeł energii, a finansowane przez Kreml organizacje ekologiczne aktywnie działały w całej Europie, aby te działania umożliwić. W kontekście tych informacji pojawia się szereg naprawdę istotnych pytań o działalność tego typu organizacji w Polsce. Gdy zobaczymy, jak wyglądają zapisy wielu uchwał antysmogowych w naszym kraju i uświadomimy sobie, że większość z nich znalazła się tam za sprawą bardzo aktywnych działań aktywistów ekologicznych to sprawą tą powinny natychmiast zająć się odpowiednie służby.

Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Zapisy te bowiem od wielu lat miały tylko jeden cel – blokować wszelkie polskie źródła ciepła i paliwa, które zapewniały Polakom niezależność energetyczną, a w ich miejsce promować te, które uzależniały nas od rosyjskiego gazu, a przy okazji pozwalały zarabiać gigantyczne pieniądze producentom (w ogromnej większości niemieckim) kotłów gazowych.

Kilka przykładów tego typu zapisów:

  • UCHWAŁA Nr XVIII/243/16 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 15 stycznia 2016 r., na mocy której zakazano całkowicie ogrzewania paliwami stałymi, a dopuszczono do użytkowania wyłącznie instalacje wykorzystujące gaz ziemny, propan-butan, biogaz rolniczy lub inny rodzaju gazu palnego oraz lekki olej opałowy.
  • UCHWAŁA NR XXII/292/20 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO z dnia 29 czerwca 2020 r., w której to zakazuje się użytkowania instalacji na paliwo stałe w budynkach, w których istnieje możliwość przyłączenia budynku do sieci gazowej.
  • UCHWAŁA NR XXIII/388/2021 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO z dnia 19 lutego 2021 r., która zakazuje użytkowania instalacji na paliwa stałe, jeżeli istnieje możliwość podłączenia budynku do sieci gazowej, która znajduje się na terenie bezpośrednio przylegającym do działki inwestora.

W praktyce setki tysięcy osób zmuszono do przejścia na ogrzewanie gazowe, wbrew temu, że unijne prawo dopuszcza w całej Unii Europejskiej użytkowanie źródeł ciepła na węgiel i biomasę pod warunkiem spełnienia przez te źródła restrykcyjnych norm emisyjnych gwarantujących, że urządzenia te są w pełni bezpieczne dla środowiska. Polskie kotły węglowe i biomasowe oraz kominki na drewno należą do najlepszych w Europie i spełniają najbardziej restrykcyjne normy emisyjne wprowadzone w całej Unii Europejskiej w 2020 roku. Mimo tego Polska jest jedynym krajem w UE, który zabronił użytkowania tego typu urządzeń na rzecz stosowania źródeł ciepła na gaz ziemny.

Nagonka na polski „ekogroszek” zainicjowana przez zagraniczną fundację Client Earth również wpisywała się idealnie w działania mające na celu rezygnację Polaków z polskich źródeł ciepła i zastąpienie ich niemieckimi kotłami na rosyjski gaz. Na początku 2020 roku tego podejrzeń co do działań tego typu organizacji dostrzegł nawet Rząd. Ówczesny Minister Środowiska – Michał Woś zapowiedział wtedy utworzenie grupy roboczej, której zadaniem będzie doprecyzowanie zasad jawności działania organizacji proekologicznych.

Pan Minister powiedział wtedy, że „Czasami za dobrymi nazwami i pozytywnymi emocjami kryją się naprawdę wielkie interesy biznesowe, więc jest tu potrzebna bardzo duża jawność” Na zapowiedziach niestety się wtedy skończyło i do dnia dzisiejszego nikt nie przyjrzał się bliżej działalności „ekologów” ani tym bardziej temu jak ogromny wpływ mieli oni w ostatnich latach na kształt wielu aktów prawnych w naszym kraju i na to jak bardzo uchwały te uzależniały Polaków od coraz droższego rosyjskiego gazu, niszcząc przy okazji tysiące polskich biznesów. O tym, kto finansował przez lata aktywistów „ekologicznych” w Polsce w „kuluarach” mówili i wiedzieli wszyscy, ale tylko Państwo ma odpowiednie służby i instytucje, aby to skutecznie udowodnić i powstrzymać dla dobra Polski i Polaków, a wbrew rosyjskim interesom w naszym kraju.

AUTOR: Łukasz Horbacz prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla

Sonda
Czy gdybyś miał dostęp do sieci gazowej, zdecydowałbyś się na ogrzewanie domu kotłem gazowym?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze