NFZ Centrala

i

Autor: Piotr Piwowarski

Darmowa rehabilitacja w ramach NFZ. Sprawdź, jak się o nią ubiegać [CZĘŚĆ 1]

2018-03-24 19:00

Rehabilitacja lecznicza pozwoli ci podreperować zdrowie i wrócić do dobrej formy. Może się odbywać w warunkach ambulatoryjnych, domowych, stacjonarnych lub w szpitalu. Sprawdź na jaką rehabilitację możesz liczyć w ramach NFZ

Skierowanie na darmową rehabilitację leczniczą w ramach NFZ może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który ma podpisana umowę z NFZ. – np. podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista. Zabiegi rehabilitacyjne mogą odbywać się wyłącznie w placówce, która zawarła z NFZ umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – np. w przychodni, która ma poradnię rehabilitacyjną, w szpitalu, sanatorium lub ośrodku rehabilitacji leczniczej.

Rehabilitacja ambulatoryjna
W ramach rehabilitacji w warunkach ambulatoryjnych (w gabinecie, zakładzie rehabilitacji lub fizjoterapii) przysługuje ci maksymalnie 5 zabiegów dziennie w cyklach do 10 dni zabiegowych. Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne musi być zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia.

WAŻNE! Sprawdź online swoją historię chorób

Rehabilitacja domowa
Masz prawo do rehabilitacji w warunkach domowych - przez okres do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym oraz nie więcej niż 5 zabiegów dziennie - jeśli nie możesz samodzielnie się poruszać, a zaburzenia funkcji motorycznych są spowodowane:
* ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (stanami po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia;
* ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego;
uszkodzeniem rdzenia kręgowego – przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia;
* chorobami przewlekle postępującymi – m.in.: chorobą Parkinsona, guzami mózgu, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu,
* urazami kończyn dolnych (złamania, obrażenia i amputacje) – przez okres do 6 miesięcy od dnia powstania urazu;
oraz osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.

Dowiedz się: Ile kosztuje pobyt w sanatorium

Rehabilitacja w ośrodku rehabilitacyjnym
Jeśli twój stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, a nie potrzebujesz całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego, możesz korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych w przychodni, ośrodku rehabilitacji lub na oddziale dziennym w szpitalu. Czas trwania rehabilitacji zależy od rodzaju schorzenia i wynosi:
* w przypadku rehabilitacji ogólnoustrojowej, w tym po leczeniu raka piersi, ze stwardnieniem rozsianym, dysfunkcją ręki – od 15 do 30 dni zabiegowych, średnio 5 zabiegów dziennie, a dla pacjentów z obrzękiem limfatycznym - do 40 dni zabiegowych w roku kalendarzowym;
* w przypadku rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu słuchu i mowy lub dysfunkcją narządu wzroku - do 120 dni zabiegowych w roku;
* w przypadku rehabilitacji kardiologicznej - nie więcej niż 24 dni zabiegowych w okresie 90 dni kalendarzowych;
* w przypadku rehabilitacji pulmonologicznej - czas rehabilitacji nie może być krótszy niż 14 dni zabiegowych i dłuższy niż 24 dni zabiegowe.

Rehabilitacja szpitalna
Z rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych (np. szpital) mogą korzystać chorzy, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają stosowania kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego.
Czas trwania rehabilitacji w warunkach stacjonarnych wynosi:
* dla rehabilitacji ogólnoustrojowej - do 6 tygodni, średnio 5 rodzajów zabiegów dziennie (z możliwością przedłużenia),
* dla rehabilitacji pulmonologicznej - do 3 tygodni,
* dla rehabilitacji neurologicznej – w zależności od jednostki chorobowej oraz stanu klinicznego pacjenta – do 6, lub 9, lub 12, lub16 tygodni,
* dla rehabilitacji kardiologicznej – w zależności od stanu klinicznego pacjenta do 2 lub 3 lub 5 tygodni.
Uwaga! W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego, czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza zlecającego zabiegi, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przeczytaj: Tak oszukują nas domy pogrzebowe

Możesz wyjechać do uzdrowiska

Rehabilitacja w szpitalu uzdrowiskowym trwa 28 dni. Odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego (wystawionego przez lekarza w uzdrowisku) na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza z poradni specjalistycznej ortopedycznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej lub reumatologicznej lub z oddziałów szpitalnych, potwierdzonego przez oddział NFZ. Przysługuje ci co najmniej 96 zabiegów fizjoterapeutycznych w turnusie - średnio co najmniej 4 zabiegi dziennie, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych przez 6 dni zabiegowych w tygodniu. Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatne. Ponosisz jedynie koszty przejazdu do szpitala uzdrowiskowego (i z powrotem).

Rehabilitacja w sanatorium uzdrowiskowym trwa 28 dni. Odbywa się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego potwierdzonego przez oddział NFZ. Przysługuje ci co najmniej 96 zabiegów fizjoterapeutycznych w turnusie - średnio co najmniej 4 zabiegi dziennie, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych przez 6 dni zabiegowych w tygodniu. Ponosisz częściowe koszty wyżywienia i zakwaterowania - wysokość odpłatności uzależniona jest od standardu pokoju i sezonu.

Leczenie uzdrowiskowe szpitalne trwa 21 dni. Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatny (NFZ nie ponosi jednak kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego) i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza w uzdrowisku. Przysługują ci co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne w turnusie - średnio co najmniej 3 zabiegi dziennie (w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych) przez 6 dni zabiegowych w tygodniu.

Leczenie uzdrowiskowe sanatoryjne trwa 21 dni - pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo odpłatny dla ubezpieczonego i odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego (z własnej kieszenie płacisz jednak za przejazd na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego). Ponosisz częściowe koszty wyżywienia i zakwaterowania - wysokość odpłatności uzależniona jest od standardu pokoju i sezonu. Przysługują ci co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne w turnusie - średnio co najmniej 3 zabiegi dziennie (w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych) przez 6 dni zabiegowych w tygodniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze