Sprawdź historię swoich chorób online. Ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta

2018-01-08 14:17

Nie tylko administracja, ale również służba zdrowia potrzebuje cyfryzacji – o tym mówi się od dawna, choć obecnie sprawę przyćmiły próby dojścia do porozumienia pomiędzy ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem a rezydentami, wypowiadanie przez lekarzy klauzuli opt-out oraz zbyt długie kolejki do specjalistów. Resort cyfryzacji zaproponował natomiast rozwiązanie, które umożliwi pacjentom za pośrednictwem Profilu Zaufanego sprawdzenie kolejek do specjalisty oraz wydrukowanie swojej historii choroby.

Wizyta u nowego specjalisty lub prywatnego lekarza? To wiązało się zwykle z brakiem dostępu do historii choroby, która mogła być bardzo istotna w leczeniu. Od teraz informacje pacjenci będą mogli sprawdzić w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP) i wydrukować swoją historię choroby. Możliwe będzie także zweryfikowanie kolejek do lekarza, a to wszystko zupełnie online.

Sprawdź także: VAT na usługi medyczne zmiażdży catering i firmy sprzątające w szpitalach?

Do tej pory, aby założyć konto w ZIP trzeba było osobiście odwiedzać odpowiedni oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie pacjenci za pomocą ogólnopolskiego serwisu pacjentów będą mogli uzyskać dostęp do zgromadzonych przez NFZ danych o ich leczeniu.

Mogą oni sprawdzić wykonywane na ich rzecz świadczenia medyczne zarejestrowane w bazie NFZ, otrzymać szybki dostęp do informacji o prawie do świadczeń zdrowotnych, odprowadzonych składkach, wiedzę o leczeniu, udzielonych świadczeniach, lekach refundowanych oraz deklaracjach w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Otrzymają także wgląd do danych o kwotach, które zostały przekazane na sfinansowanie leczenia danego pacjenta oraz będą mieć łatwy dostęp do wykazu placówek, w których każdy pacjent – w ramach ubezpieczenia zdrowotnego – może otrzymać pomoc medyczną finansowaną ze środków publicznych (adresy i telefony placówek medycznych).

Polecamy: Rewolucja w listach poleconych. Duże zmiany od 2019 roku?

Co istotne, aby informacje o leczeniu pojawiły się w systemie, muszą zostać przesłane przez placówkę medyczną. Może to nastąpić nawet dwa miesiące po wizycie. Jednak dostępne dane pojawią się co najmniej 24 godziny od momentu założenia konta i mają być aktualizowane raz na dobę.

Konto w ZIP można założyć online – na stronie: zip.nfz.gov.pl; składając wniosek potwierdzony Profilem Zaufanym, podpisany podpisem kwalifikowanym lub osobiście – w wojewódzkim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Dostęp do systemu maja wszyscy posiadacze Profilu Zaufanego – tj. ok. 1,4 mln osób. Z ZIP może korzystać każdy, pod warunkiem, że jest ubezpieczony.

Nowy mechanizm ma także uszczelnić wydatki w służbie zdrowia i zapobiegać nieprawidłowościom.

 

Źródło: /MC

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze