laptop komputer praca

i

Autor: Shutterstock laptop komputer praca

Rewolucja w listach poleconych. Duże zmiany od 2019 roku?

2018-01-04 13:57

Ministerstwo Cyfryzacji od początku roku ruszyło z realizacją nowych projektów: uruchomiono m.in. usługę e-meldunku, która pozwala na zameldowanie się bez wychodzenia z domu i wizyty w urzędzie. Plany jednak sięgają daleko poza rok 2018, który dopiero co się rozpoczął. Już mówi się o kolejnej cyfrowej usłudze, która miałaby ułatwić życie obywatelom. To e-polecony, czyli możliwość wysłania urzędowej korespondencji przez elektroniczne skrzynki w systemie ePUAP.

Nowy pomysł resortu cyfryzacji ma przede wszystkim sprawić, że zarówno czekający na polecony, jak i urzędnicy śledzący przesyłkę będą mieć łatwiejsze zadanie. Elektroniczne skrzynki pocztowe w systemie ePUAP mają zastąpić tradycyjną korespondencję, a wszystko za sprawą połączenia e-skrzynki z bazą adresową instytucji oraz połączenie ich z Profilami Zaufanymi w ePUAP. Działać ma to w systemie tzw. e-Doręczenia. Całość ma kosztować 25,9 mln złotych, ale aż 21 mln zł uzyskano z dostacji z UE.

Sprawdź także: Minister cyfryzacji: „Media spekulują o mojej dymisji, a ja mam robotę do wykonania”


Nowa forma korespondencji miałaby działać od 2019 roku i przynieść aż 100 mln oszczędności rocznie, a przede wszystkim ułatwić życie, bo jak na każdej konferencji powtarza minister cyfryzacji Anna Streżyńska, jej marzeniem jest, aby „obywatel mógł korzystać z usług urzędów, nie wychodząc z domu, z poziomu swojej kanapy".
Oszczędności, krótsze kolejki w urzędach, mniej pracy dla listonoszy – wydaje się, że są tylko plusy tego rozwiązania. Jednak aby projekt udało się zrealizować,  potrzeba zmian w aż ok. 100 aktach prawnych, co może stanowić największą przeszkodę w drodze do jego realizacji.
Cel jest taki, aby w ciągu 3 lat ok. 40 proc. zarówno zwykłych obywateli, jak i przedsiębiorców mogło korzystać z drogi elektronicznej przy odbieraniu poleconych.

Polecamy: Minister Streżyńska po 2 latach rządów. Jak działa cyfrowe państwo?

Źródło: /MC /gazetaprawna.pl /gazeta.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze