VAT na usługi medyczne

i

Autor: Shutterstock VAT na usługi medyczne zmiażdży katering i firmy sprzątające w szpitalach?

VAT na usługi medyczne zmiażdży catering i firmy sprzątające w szpitalach?

2018-01-08 12:28

Czy szpitale czeka powrót do przeszłości? Wskazuje na to ważna interpretacja podatkowa ministra finansów. Aby zaoszczędzić, szpitale mogą zacząć wypowiadać umowy firmom zewnętrznym.

Nie wiadomo, czy placówki medyczne staną się brudne i zaniedbane, a szpitalne jedzenie – jeszcze gorsze niż dotychczas. Kontrowersyjna interpretacja podatkowa ministra finansów może sprawić, że szpitale będą rezygnować z usług firm outsourcingowych.

Zobacz: Firmy cateringowe wciskały stare jedzenie do szpitali i zmniejszały porcje

Zgodnie z interpretacją ogólną ministra finansów z dnia 29 grudnia 2017 r. (nr PT1.8101.5.2017.PSG.622) do ceny netto usług zamawianych przez placówkę medyczną u firmy zewnętrznej należy doliczyć 23 proc. VAT – przypomina „DGP". Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów wyjaśnia, o co chodzi w interpretacji: szpital może być zwolniony z podatku, jeżeli usługi wykonuje sam. Mowa jest o przygotowywaniu posiłków dla pacjentów, sprzątaniu i dezynfekcji sal czy praniu i wymianie odzieży oraz szpitalnej pościeli. Dotychczas szpitale często zlecały te usługi firmom zewnętrznym. Teraz jednak niektóre placówki rozważają rezygnację z firm outsourcingowych. 23 proc. podatku oznacza, że szpitale będą ponosić wyższe koszty swojej działalności.

Polecamy: Tak karmią w polskich szpitalach. Nie uwierzysz w to, co zobaczysz na zdjęciach! [GALERIA]

Zdaniem placówek medycznych usługa powinna być wolna od podatku niezależnie od tego, czy wykonuje ją podmiot medyczny, czy firma zewnętrzna. Obecnie większość świadczonych przez nie usług jest zwolniona z podatku VAT, a placówki medyczne nie mogą odliczać podatku, który wynika z faktur dokumentujących zakupy. Dlatego co sprytniejsze jednostki zaczęły ogłaszać przetargi na świadczenie kompleksowych usług – zarówno podstawowych, np. sprzątania i dezynfekcji, jak i dodatkowych – np. pomocy przy przygotowywaniu łóżek dla pacjentów czy przy transporcie chorych na badania. Z faktur wynikało jednak, że lwią część wydatków stanowią usługi dodatkowe, a nie podstawowe - tłumaczy "Gazeta Prawna".

Oprac. na podst. zdrowie.dziennik.pl, podatki.gazetaprawna.pl

Najnowsze