podpaski

i

Autor: pixabay.com

Przełomowa decyzja w Szkocji

Darmowe podpaski i tampony. Gdzie dostaniesz produkty menstruacyjne gratis

2022-08-17 15:45

Szkocja jest pierwszym krajem, który podjął decyzję o prawnym zagwarantowaniu swoim obywatelkom dostępu do podpasek, tamponów i kubeczków menstruacyjnych. Jest to sposób na walkę z ubóstwem menstruacyjnym.

Ubóstwo menstruacyjne 

Ubóstwo menstruacyjne to sytuacja, w której następuje ograniczenie z powodów ekonomicznych dostępu do produktów higienicznych tj. tamponów, podpasek czy kubeczków menstruacyjnych, ale także do edukacji związanej z okresem, czy odpowiednich warunków umożliwiających dbanie o higienę.

Szkocja walczy z problemem

Władze Szkocji już lata temu podjęły walkę z problemem jakim jest ubóstwo menstruacyjne. W 2018 roku wszedł w życie wymóg dotyczący darmowego i nieograniczonego dostępu do produktów higienicznych w szkołach i na uczelniach wyższych. W 2020 roku przepis ten został poszerzony o wszystkie budynki publiczne.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Szkocja gwarantuje darmowe produkty menstruacyjne

W połowie sierpnia 2022 roku weszło w życie specjalne prawo gwarantujące dostęp do darmowych produktów menstruacyjnych (tj. podpasek, tamponów, kubeczków menstruacyjnych itp.). 

Każda osoba może pobrać specjalną aplikację, za pośrednictwem której możliwe jest sprawdzenie najbliższych punktów odbioru - aktualnie jest ich już ponad 1 000.

"Nowe prawo ważniejsze niż kiedykolwiek"

"Zapewnienie dostępu do bezpłatnych produktów menstruacyjnych ma fundamentalne znaczenie dla równości i godności, a także usuwa bariery finansowe w dostępie do nich. Teraz, w czasach kryzysu, ludzie dokonują trudnych wyborów w codziennych wydatkach, dlatego nowe prawo jest ważniejsze niż kiedykolwiek" - podkreśliła Shona Robison, szkocka sekretarz ds. sprawiedliwości społecznej. 

Sonda
Zdawałeś sobie sprawę z takiego problemu, jak ubóstwo menstruacyjne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze