Higiena, dystans społeczny i dezynfekcja to najważniejsze zagadnienia ostatnich miesięcy. Tylko w ten sposób możemy jako społeczeństwo zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19. NFZ chcąc szerzyć dobre nawyki i niezbędną wiedzę zapoczątkował publikację 10 odcinków filmików edukacyjnych. Już teraz można obejrzeć 3 pierwsze odcinki. Przedsięwzięciu patronują Ministerstwo Zdrowia oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wszystkie filmy (również w wersji z napisami) będą dostępne na kanale YouTube – Akademia NFZ.
Zobacz również: Wakacje w czasach pandemii. Jak zmieniły się zwyczaje płatnicze Polaków?
Odcinek 1 - Fakty o COVID-19
W pierwszym odcinku serii „Wiedza oparta na faktach” eksperci: dr n. ekon. Adam Niedzielski (minister zdrowia), prof. Zbigniew Gaciong (rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) i prof. Katarzyna Życińska (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA) oraz redaktor Tomasz Rożek obalą szerzące się z fake newsay dotyczące COVID-19. Widzowie dowiedzą się również, gdzie szukać wiarygodnych i opartych na dowodach naukowych informacji.
- W ramach infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia można zadać każde pytanie. Konsultanci są dobrze przygotowani do udzielenia odpowiedzi - podkreśla dr n. ekon. Adam Niedzielski.
Odcinek 2 - Higiena
W drugim odcinku „Higiena i bezpieczeństwo” Prof. Marcin Czech i dr Paweł Grzesiowski omawiają zagadnienia: jak ograniczyć transmisję koronawirusa, jakie znaczenie ma higiena w nowej rzeczywistości oraz co znaczy, być odpowiedzialnym wobec siebie i innych.
- Odpowiedzialność realizuje się w tym, że chroniąc siebie chronimy również naszych bliskich, nasze otoczenie – mówi dr Paweł Grzesiowski.
- Podstawą walki z koronawirusem jest zachowanie higieny - dr n. ekon. Adam Niedzielski.
Sprawdź także: Najwyższa emerytura w Polsce. Zobacz, kto ją dostaje
Odcinek 3 – POZ
Trzeci odcinek poświęcony jest najbliższym miesiącom i nadchodzącej jesieni, a co za tym idzie sezonowi grypy i przeziębień. Eksperci poinstruują jak zachowywać w sytuacji choroby, kiedy zasięgnąć teleporady, a kiedy konieczna jest wizyta w poradni. Te i inne wątpliwości wyjaśniają dr Agnieszka Mastalerz-Migas (Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej) i dr Michał Sutkowski (Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych).
- Są choroby i problemy pacjentów, które możemy rozwiązać podczas spotkania na teleporadzie i są takie, które będą wymagały wizyty osobistej - mówi dr Agnieszka Mastalerz-Migas.