Deficyt dwutlenku węgla

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Wielobranżowy kryzys

Deficyt dwutlenku węgla. Te branże wkrótce mogą mieć problemy

2022-08-25 22:50

Dwutlenek węgla w postaci gazu bądź suchego lodu jest wykorzystywany przez m.in. producentów mięs, chłodnie czy branżę farmaceutyczną. Jego deficyt może oznaczać wstrzymanie działalności w wielu branżach. Które z nich są zagrożone?

Brak dwutlenku węgla zagraża wielu branżom

Dwutlenek węgla może wkrótce stać się produktem deficytowym na rynku. Jego brak oznacza problemy dla przedstawicieli wielu branż. Problemy mogą mieć zarówno producenci mięs i ryb, mleczarnie chłodnie a także branża farmaceutyczna czy rozrywkowa. Dwutlenek węgla najczęściej wykorzystywany jest w postaci suchego lodu lub gazu. Jego brak będzie oznaczał konieczność wstrzymania działalności.

Zakłady ograniczają produkcję

W zakładach Grupy Azoty oraz Anwilu została ograniczona produkcja. Te ograniczenia mają wpływ nie tylko na rolników ale również na m.in. na branżę napojów czy branżę handlową - zwłaszcza zakłady produkujące produkty wymagające niskich temperatur - informuje portal Business Insider.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Deficyt CO2 - firmy proszą o wsparcie

Warszawska spółka Air Products poinformowała, że że została zmuszona do całkowitego wstrzymania linii produkcyjnych w obu zakładach, które służyły do wytwarzania suchego lodu i ciekłego CO2 - informuje "BI".

W rozmowie z portalem Business Insider, prezes związku "Polskie Mięso" wskazał, że przedstawiciele różnych branż przygotowują pismo skierowane do rządu z prośbą o wsparcie - przez brak dwutlenku węgla niektóre zakłady mogą stanąć.

Brak CO2 - które branże są zagrożone?

Oprócz zakładów związanych z produkcją napojów gazowanych, ucierpieć mogą również cukrownie. W ich przypadku dwutlenek węgla stanowi surowiec pomocniczy.

Jak informuje Business Insider zagrożone są również zakłady mięsne, które z suchego lodu w formie granulatu korzystają w celu utrzymania bądź obniżenia odpowiedniej temperatury produkcji lub przechowywania.

Gdzie jest stosowany "suchy lód"?

Jest on używany wszędzie gdzie wymagane jest utrzymanie niskiej temperatury lub zastosowania szybko działającego czynnika chłodzącego bezpiecznego dla żywności. Korzystają z niego również branża mleczarska, hotelarska czy restauracje. Branża piekarnicza stosuje go jako dodatek do mieszaniny składników. których zadaniem jest opóźnienie rozwoju drożdży - do określonego czasu - wyjaśnia "BI".

Rola dwutlenku węgla w pozostałych sektorach

Suchy lód jest dopuszczony przez Unię Europejską do stosowania jako dodatek do żywności. Jest oznaczony nazwą E 290. 

Dwutlenek węgla w postaci suchego lodu jest wykorzystywany również w przemyśle - służy m.in. do czyszczenia różnego rodzaju zabrudzeń na wielu powierzchniach. Ponadto jest wykorzystywany także przez branże naukową, farmaceutyczną czy rozrywkową (tworzenie efektów specjalnych w postaci "mgły"). 

Sonda
Czy miałeś/aś kiedyś styczność z "suchym lodem"?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze