Deutsche Bank

i

Autor: Shutterstock

Deutsche Bank za wydruk historii spłat kredytu zażądał 1,3 tys. zł!

2017-03-03 13:56

Czy to możliwe, żeby jedenaście stron wydruku przedstawiającego historię spłat kredytu hipotecznego kosztowało aż 1,3 tys. zł? Jak najbardziej. Dokładnie tyle zażyczył sobie za podobną usługę Deutsche Bank od jednego z czytelników WP money. Skąd taka kwota?!

Wzrost kosztów korzystania z ofert niemal wszystkich baków działających w Polsce to w ostatnim czasie codzienność. Według obowiązujących przepisów banki mają pełne prawo ustalać właściwie dowolne prowizje za różne usługi, ale muszą trzymać się jednej zasady. Jak podkreślają UOKiK i Rzecznik Finansowy, opłaty te nie mogą być zawyżane i muszą odzwierciedlać faktyczną wartość pracy banku włożonej w spełnienie żądania klienta. Tymczasem nie zawsze bywa tak kolorowo. Jasno pokazuje to historia czytelnika WP money, który, na prośbę prawnika, zwrócił się do Deutsche Banku o udostępnienie mu wydruku pełnej historii spłat jego kredytu hipotecznego. Sam takiego dokumentu wydrukować nie mógł, musiał więc liczyć na pomoc swojego banku.

ZOBACZ TEŻ: Kolejny bank podnosi opłaty. To efekt podatku bankowego?

I owszem, pomoc mu zaoferowano, ale za… 1,3 tys. zł! Oburzony klient zwrócił się z apelem o zbadanie sprawy do dziennikarzy. Ci przeanalizowali regulamin Deutsche Banku, z którego wynika, że instytucja ta faktycznie mogła sobie zażyczyć tak astronomicznych pieniędzy za wydruk. Czy jednak nie jest to sprzeczne z opinią UOKiK-u? Bank broni się, że wspomniany wydruk nie jest standardowy i wymaga „dodatkowego zaangażowania po stronie operacyjnej, a termin sporządzenia dokumentu uzależniony jest od danego przypadku”. Jak jednak sprawdziło WP money, koszt podobnej usługi w innych bankach jest o wiele niższy.

ZOBACZ TEŻ: Koniec z wysoką prowizją za płatności kartą w urzędach

W PKO BP wynosi on 50 zł, z kolei w Banku Millennium jest to od 6 do 100 zł w zależności od tego, czy potrzebne nam jest zaświadczenie dotyczące wyłącznie wysokości zapłaconych odsetek, czy pełnego zaświadczenia o kredycie. I, nawet jeśli w przypadku Deutsche Banku wszystko jest zgodnie z prawem, czy aby ustalenie tak wysokich kwot za usługi nie godzi w wizerunek takiej instytucji?

Źródło: money.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze