Komputery

i

Autor: Shutterstock

DGP: Skarbówka bez naszej zgody zagląda do e-maili i komputerów

2017-07-24 11:49

Wywiad skarbowy na potęgę występuje do operatorów telekomunikacyjnych, internetowych lub pocztowych o dane abonentów. W ten sposób skarbówka sprawdza nasze połączenia, dane teleadresowe i lokalizację - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". "DGP" alarmuje, że dane mogą być przetwarzane przez nich bez wiedzy i zgody osoby, której dotyczą.

- Fiskus może prosić operatorów telekomunikacyjnych, internetowych lub pocztowych o informacje w celu wykrywania przestępstw skarbowych albo zapobiegania im. Nie musi jednak takich okoliczności uzasadniać - czytamy w artykule.

Sprawdź koniecznie: Polaków nie stać na zagraniczne wakacje? 60 procent spędza urlop w kraju

Od wejścia w życie reformy KAS w marcu br. uprawnienia do pozyskiwania danych mają głównie funkcjonariusze urzędów celno-skarbowych, wykonujący czynności operacyjno-rozpoznawcze. Dane mogą być przetwarzane przez nich bez wiedzy i zgody osoby, której dotyczą.

Formalnie kontrolę mają bowiem sądy okręgowe. jest ona "jednak nieefektywna i sprowadza się jedynie do przekazywania sądowi półrocznych sprawozdań. Sąd może de facto tylko zapoznać się z materiałami uzasadniającymi udostępnienie danych telekomunikacyjnych, pocztowych lub internetowych" - zauważa dziennik i przypomina, że "takie rozwiązanie krytykowała m.in. Krajowa Rada Sądownictwa" oraz generalny inspektor ochrony danych osobowych.

- Problem polega na tym, że przepisy pozwalające fiskusowi na inwigilację nadal nie spełniają standardów wynikających z konstytucji i prawa międzynarodowego - wskazał w komentarzu dla "DGP" Łukasz Mróz, prawnik w Antas Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podaktowych.

- Ustawodawca dał skarbówce narzędzia, ale nic nie zrobił, by zwiększyć kontrolę nad ich stosowaniem" - argumentuje Mróz i dodaje: "Jest jeszcze jeden poważny zarzut: po zakończeniu czynności inwigilowanej osoby nie informuje się, że takie działania były w stosunku do niej prowadzone". "W połączeniu z presją wywieraną na urzędników może dochodzić do nadużywania uprawnień przez służby skarbowe - zauważa.

 

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Najnowsze