Telewizor

i

Autor: pixabay.com

Dlaczego nie ma TVNu i Polsatu w telewizji naziemnej?

2022-06-27 10:03

Od marca do czerwca 2022 roku trwa przełączanie systemu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Ta nowa technologia wprowadzana jest w czterech etapach - ostatni przeprowadzony zostanie dziś - w poniedziałek 27 czerwca. To właśnie dlatego zamiast Polsatu czy TVNu możemy zobaczyć czarny ekran. Co należy zrobić, by oglądać ulubione stacje?

Który multipleks obejmuje Polsat i TVN?

Standard DVB-T obowiązuje w Polsce od 2010 roku. Obraz ma kodowanie MPEG-4, dźwięk nadawany jest w systemie Dolby Digital Plus (E-AC3) a większość programów, które nadawane są w tym systemie jest w standardowej rozdzielczości (SD). Wszystkie programy nadawane są z pięciu multipleksów (1,2,3,4,8).

Multipleks numer 1 obejmuje takie programy jak: Stopklatka TV, Fokus TV, TVP ABC, TV Trwam, ATM Rozrywka, Eska TV, Polo TV, TTV.

Multipleks numer 2: TVN, TVN 7, Polsat, Super Polsat, TV Puls, TV Puls 2, TV 4, TV 6.

Multipleks numer 3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD.

Multipleks numer 4 obejmuje płatną ofertę kanałów. Bezpłatny jest jedynie program Wydarzenia 24.

Multipleks numer 8 to programy: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Telewizja WP, Nowa TV, Zoom TV, Metro.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Dlaczego następują zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej?

W marcu 2022 roku rozpoczęła się zmiana standardu w naziemnej telewizji cyfrowej - z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Zmiana na została wymuszona przez technologię 5G związaną z telefonią komórkową - ponieważ zawęża ona liczbę kanałów dostępnych do wykorzystania przez telewizję naziemną.

Jedną z głównych zmian jest standard obrazu HEVC, który umożliwia "załadowanie" większej liczby programów na jednym multipleksie telewizji naziemnej. Mogą być one także w lepszej rozdzielczości - HD czy 4K (jeśli nadawcy się na to zdecydują). Dzięki tej zmianie można również przesyłać dodatkowe usługi wykorzystując tzw. telewizję hybrydową Hbb TV.

Sprzeciw prywatnych nadawców

Obecnie trzy ogólnopolskie multipleksy nadające w paśmie UHF są objęte przejściem na system DVB-T2 - multipleks 1, 2 i 4. Multipleks, który również miał zmienić system nadawania - na razie nie przechodzi na DVB-T2. Zmiana ta została opóźniona - co spotkało się z dużym sprzeciwem ze strony prywatnych nadawców: TVN, Polsat, Kino Polska i TV Puls.

Nie ma również informacji kiedy na DVB-T2 przejdzie multipleks 8 (nadający w paśmie VHF).

27 czerwca to kolejny etap. Które województwa obejmie zmiana?

Zmiana nadawania odbywa się w czterech etapach - w drugim kwartale bieżącego roku. Na ten moment zostały przełączone w 12 województwach:

  • od 28 marca 2022 roku: lubuskie, dolnośląskie
  • od 25 kwietnia 2022 roku: kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie
  • od 23 maja 2022 roku: podkarpackie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, opolskie, łódzkie

Czwarty etap został zaplanowany na 27 czerwca 2022 roku i obejmie cztery województwa: mazowieckie, podlaskie, lubelskie i warmińsko-mazurskie.

Sonda
Czy masz już cyfrowy dekoder w standardzie DVB-T2 HEVC?

Nowy telewizor lub dekoder? Jak po zmianach odbierać naziemną telewizję cyfrową?

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2 potrzebny jest telewizor lub dekoder obsługujący ten standard - większość nowych odbiorników jest do tego przystosowana. Każda osoba, która zamiast ulubionych kanałów widzi czarny ekran i ma problem z odbiorem - może skorzystać z rządowego programu dofinansowania do zakupu telewizora (250 zł) lub dekodera (100 zł). 

Wymiana anteny telewizyjnej również nie jest konieczna - sygnał DVB-T2 HEVC jest nadawany w paśmie UHF (tym samym, co DVB-T).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze