Standard DVB-T2/HEVC od poniedziałku w kolejnych regionach Polski
KPRM przypomina, że z powodu przejścia na format DVB-T2/HEVC bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, zmienią się częstotliwości w nadawaniu multipleksów MUX1-, MUX-2 i MUX-4. Tymczasowo multipleks MUX-3 nie zmienia standardu nadawania. Jak wskazuje KPRM, w praktyce ta zmiana oznacza nadawanie wszystkich kanałów w jakości Full HD.
Od 23.05.2022 zmiany rozpoczną się w województwach łódzkim, świętokrzyskim, śląskim, opolskim, małopolskim i podkarpackim. Jak podaje Związek Cyfrowa Polska, telewidzowie powinni sprawdzić, czy ich odbiorniki są kompatybilne z nowym standardem sygnału.
Standard DVB-T2/HEVC w całej Polsce do końca czerwca
Związek Cyfrowa Polska podaje, że zmiany w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej potrwają do końca czerwca, wtedy zostanie dokończona zmiana na Mazowszu (również w Warszawie), Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz Lubelszczyźnie. Obecnie w zasięgu DVB-T2/HEV są mieszkańcy województw:
-
dolnośląskiego,
-
lubuskiego,
-
kujawsko-pomorskiego,
-
pomorskiego (częściowo),
-
wielkopolskiego,
-
północno-zachodniej części mazowieckiego.
Rozpoczęta 23 maja kolejna tura modernizacji pokryje również część Wielkopolskiego (w tym miasto Kalisz) oraz kolejne miejscowości na Mazowszu (Radom i okolice). Jak przypomina Cyfrowa Polska, przy wymianie odbiornika lub zakupie dekodera, można otrzymać dodatkowy bon 250 zł. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.
Jeśli nie wymienimy odbiornika, bądź nie kupimy dekodera stracimy dostęp do kanałów takich jak, TVP, TVN, Polsat, czy TV Puls. Wymiana na format DVB-T2/HEVC ma poprawić jakość ich obrazu, gwarantując rozdzielczość HD.