Wielu Polaków straci dostęp do TV. Nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC w kolejnych regionach Polski

2022-05-23 14:46
DVB-T2: Od kiedy nowy standard będzie dostępny w Polsce
Autor: Materiały prasowe

Wejście nowego standardu nadawania telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC rozpoczęło się od końcówki marca 2022 roku i przebiega etapami. Jak przypomina Media-Cyfryzacja KPRM, w poniedziałek (23.05.2022) uruchomiono trzeci etap, który dotyczy województw łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Osoby, które się wcześniej nie przygotowały, stracą dostęp do telewizji.

Standard DVB-T2/HEVC od poniedziałku w kolejnych regionach Polski

KPRM przypomina, że z powodu przejścia na format DVB-T2/HEVC bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, zmienią się częstotliwości w nadawaniu multipleksów MUX1-, MUX-2 i MUX-4. Tymczasowo multipleks MUX-3 nie zmienia standardu nadawania. Jak wskazuje KPRM, w praktyce ta zmiana oznacza nadawanie wszystkich kanałów w jakości Full HD.

Od 23.05.2022 zmiany rozpoczną się w województwach łódzkim, świętokrzyskim, śląskim, opolskim, małopolskim i podkarpackim. Jak podaje Związek Cyfrowa Polska, telewidzowie powinni sprawdzić, czy ich odbiorniki są kompatybilne z nowym standardem sygnału.

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko

Standard DVB-T2/HEVC w całej Polsce do końca czerwca

Związek Cyfrowa Polska podaje, że zmiany w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej potrwają do końca czerwca, wtedy zostanie dokończona zmiana na Mazowszu (również w Warszawie), Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz Lubelszczyźnie. Obecnie w zasięgu DVB-T2/HEV są mieszkańcy województw: 

  • dolnośląskiego,

  • lubuskiego,

  • kujawsko-pomorskiego,

  • pomorskiego (częściowo),

  • wielkopolskiego,

  • północno-zachodniej części mazowieckiego.

Rozpoczęta 23 maja kolejna tura modernizacji pokryje również część Wielkopolskiego (w tym miasto Kalisz) oraz kolejne miejscowości na Mazowszu (Radom i okolice). Jak przypomina Cyfrowa Polska, przy wymianie odbiornika lub zakupie dekodera, można otrzymać dodatkowy bon 250 zł. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Sonda
Czy masz już cyfrowy dekoder w standardzie DVB-T2 HEVC?

Jeśli nie wymienimy odbiornika, bądź nie kupimy dekodera stracimy dostęp do kanałów takich jak, TVP, TVN, Polsat, czy TV Puls. Wymiana na format DVB-T2/HEVC ma poprawić jakość ich obrazu, gwarantując rozdzielczość HD.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze