Wojciech Graczyk, EON

i

Autor: Art Service / Super Express

EKG w Katowicach

Dlaczego Polacy płacą wysokie rachunki za prąd? Ekspert E.ON Polska wyjaśnia

2025-04-24 18:26

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twoje rachunki za prąd są tak wysokie, mimo że słyszysz o spadających cenach energii? Wojciech Graczyk, dyrektor pionu polityki energetycznej, regulacji i obsługi prawnej w E.ON Polska, wyjaśnia, że paradoksalnie, zamrożenie cen w 2022 roku na poziomie z 2021 roku sprawiło, że nie odczuliśmy rynkowych wahań.

Agnieszka Grotek: Dlaczego rachunki za prąd w Polsce są takie wysokie?

Wojciech Graczyk, dyrektor pionu polityki energetycznej, regulacji i obsługi prawnej w E.ON Polska: De facto mamy problem taki, że Polacy nie odczuwają spadku cen. W 2022 roku zamrożone zostały ceny energii dla gospodarstw domowych na poziomie z roku 2021. W międzyczasie były kilkukrotne wzrosty, ale i gwałtowne spadki cen.. Ale tego wszystkiego nie zauważyliśmy. W związku z czym postrzeganie jest de facto takie, że każdy uważa, że ceny są wysokie. Widzimy rachunki, które po prostu są wysokie. Jednak patrząc na na Europę, to gospodarstwa domowe w Polsce płacą naprawdę niskie rachunki.

Agnieszka Grotek: Co globalnie wpływa na ceny energii?

Wojciech Graczyk: To jest bardzo ciekawe dlatego, że my zwykle patrzymy z polskiej perspektywy, skazując na CO2. Natomiast jedynie w Polsce CO2 ma duży wpływ na cenę energii. Gdzie indziej jest to cena gazu. Natomiast zupełnie zapominamy o takich czynnikach, jak susza w Europie, brak możliwości chłodzenia bloków produkujących energię. Więc nawet nie zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany klimatu i pogoda mają wpływ na cenę energii.

Agnieszka Grotek: A jak oszczędzać energię? Czy faktycznie wyłączanie światła, kupowanie sprzętu AGD o odpowiedniej klasie energetycznej, odłączanie ładowarek po naładowaniu telefonów ma wpływ na nasze rachunki?

Wojciech Graczyk: Bezwzględnie. Zwracajmy uwagę na te uśpione urządzenia, nie używajmy energii, której nie potrzebujmy, umiejętnie korzystajmy ze sprzętów – np. gotujmy tyle wody, ile potrzebujemy, nie wstawiajmy niewystudzonych dań do lodówki.

Cała rozmowa w załączonym WIDEO

Wojciech Graczyk, E.ON Polska - EKG 2025
Super Biznes SE Google News
WIELKI QUIZ. Waloryzacja, inflacja, monopol. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!
Pytanie 1 z 15
Co to jest PKB?
QUIZ PRL. Waloryzacja, inflacja, deflacja. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze