Alimenty

i

Autor: Shutterstock Alimenty

Dłużnicy alimentacyjni. Gdzie jest ich najwięcej?

2016-05-05 17:36

Dłużnicy alimentacyjni w Polsce są winni swoim dzieciom 9,7 miliarda złotych. Najwięcej takich osób mieszka na Śląsku, Mazowszu i Dolnym Śląsku.

Od 1 lipca, czyli od momentu wejścia w życie nowelizacji Kodeksu karnego zobowiązującej gminy do dopisywania dłużników alimentacyjnych do biur informacji gospodarczej, kwota zobowiązań alimentacyjnych powiększyła się niemal dwukrotnie. Okazuje się, że w bazie danych Krajowego Rejestru Długów znajduje się już ponad 300 tysięcy rodziców, którzy nie płacą na swoje dzieci. Ich średnie zadłużenie przekracza 32 tysiące złotych.

Zobacz: NBP z rekordowym zyskiem

- Dla rodzica uchylającego się od płacenia alimentów wpis do KRD oznacza spore konsekwencje. Dłużnik może spotkać się między innymi z odmową przyznania kredytu, pożyczki, zakupów na raty czy telefonu na abonament. Jedynym poszkodowanym jest tu jednak dziecko. Rodzice, którzy nie płacą na swoje potomstwo, zwyczajnie je okradają. Inna sprawa, że jeśli oni nie zapłacą alimentów, zrobi to Fundusz Alimentacyjny. Na dzieci nieuczciwych rodziców zrzucą się więc wszyscy podatnicy – podkreśla  Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Ponad 37 procent wszystkich dłużników alimentacyjnych stanowią rodzice pomiędzy 36 a 45 rokiem życia. Jak wskazują statystyki największe zobowiązania z tytułu niezapłaconych alimentów mają rodzice w wieku od 46 do 55 lat. Średni dług w tej kategorii wiekowej wynosi niemal 37 tysięcy złotych.

Zobacz: Prezenty na komunię kupisz w Biedronce

Gdzie jest najwięcej dłużników? Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że najwięcej osób zalegających z płaceniem alimentów jest w województwie śląskim (ponad 36 tysięcy osób). Łączna wartość ich długów przekracza 1,1 miliarda złotych. Statystyczny dłużnik ze Śląska ma do oddania swoim dzieciom średnio 30 tysięcy złotych.

W tych haniebnych statystykach drugie miejsce zajmuje Mazowsze, gdzie alimentów nie płaci  35,5 tysiąca osób z łącznym długiem przekraczającym 1,2 miliarda złotych.

Pozycja numer trzy należy do Dolnego Śląska, gdzie mieszka 30,5 tysiąca dłużników. W sumie ich zobowiązania przekraczają 900 milionów złotych.

Źródło: krd.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze