Firma

i

Autor: Materiały prasowe Firma

Dłuższy weekend i tylko czterodniowy tydzień pracy! Rewolucyjne zmiany w przepisach

2021-03-17 17:42

Hiszpańskie ministerstwo przemysłu dopracowuje szczegóły pilotażowego programu, w ramach którego wprowadzony ma zostać czterodniowy (32-godzinny) tydzień pracy. Pomysłodawcą jest lewicowa partia Mas Madrid. Wiodące stowarzyszenia biznesowe w kraju nazwały projekt „szaleństwem”.

4-dniowy tydzień pracy

„Rozpoczęła się prawdziwa debata naszych czasów" – napisał na Twitterze przewodniczący Mas Madrid, Inigo Errejon. Hiszpania jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który podejmie się testowania firm redukujących czas pracy w takim wymiarze. Rząd na początku roku zgodził się na realizację i pokrycie kosztów programu, przeznaczając na niego 50 mln euro z funduszy europejskich na innowacje firm. Inicjatywa ruszy na jesieni, obejmie 200 małych i średnich firm z różnych sektorów gospodarki, a obserwowanie rezultatów potrwa 3 lata.

Polacy dostaną ogromny przelew! Specjalna ustawa jest już w Sejmie

Pełny lockdown w cajej Polsce od soboty! Jakie zasady i ograniczenia?

Redukcja godzin pracy nie wiąże się z obniżeniem pensji pracowników ani ze zmniejszeniem zatrudnienia. Koszty projektu mają być pokryte przez rząd w 100 proc. w pierwszym roku, w 50 proc. w drugim i w 33 proc. w trzecim. Wyniki eksperymentu będą monitorowane przez ekspertów, w tym przedstawicieli rządu, przedsiębiorców i pracownicze związki zawodowe.

Zdaniem Errejona pracownicy mogą pracować mniej i być bardziej produktywni dzięki wprowadzeniu nowych technologii czy reorganizacji produkcji. Subwencje rządowe będą przekazywane firmom z przeznaczeniem na ich restrukturyzację i zachowanie dotychczasowego wynagrodzenia pracowników. Zakłada się, że po etapie przejściowym dzięki lepszej wydajności nastąpi wzrost produkcji mimo ograniczenia czasu pracy.

- Trzeba skończyć z kulturą obecności fizycznej w pracy, zgodnie z którą im więcej czasu spędzasz w biurze, tym bardziej jesteś produktywny. Nie zawsze tak jest. Dziś pracujemy mniej godzin niż przed wiekiem, a produkujemy więcej, bo produkcja nie polega na akumulowaniu godzin pracy, ale na wiedzy i technologii – powiedział Errejon w wywiadzie dla radia Cadena Ser. - Przyszłość to innowacja, lepsze technologie, pracownicy zdrowi i produktywni - dodał.

Według Errejona podczas pandemii wiele firm odkryło, że praca zdalna może być sposobem na pogodzenie zatrudnienia ze zdrowym stylem życia, lepszym dla środowiska i bardziej produktywnym.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze