500 plus

i

Autor: Shutterstock

Uwaga rodzice pracujący za granicą. Urząd szybciej rozpatrzy wniosek o 500 plus

2018-02-07 14:23

Wnioski o świadczenia rodzinne i wychowawcze składane przez rodziny, których członek pracuje za granicą, będą sprawniej analizowane. Wraz z początkiem roku sprawy dotyczące tego typu wniosków zostały przekazane wojewodom – poinformowała minister Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej 7 lutego. Już widać efekty.

Jeżeli rodzic przemieszcza się w celu podjęcia zatrudnienia za granicą i posiada okresy zatrudnienia na terenie różnych państw, rodzina w dalszym ciągu może ubiegać się o 500 plus, ale pod warunkiem, że pozostaje to zgodne z przepisami kraju, w którym wnioskujący rodzic jest ubezpieczony lub zatrudniony. W przypadku rodzin, w których jeden z rodziców pracuje za granicą, a drugi jest nieaktywny w Polsce, przy czym dzieci mieszkają w Polsce, rodzina ma pierwszeństwo do wypłaty świadczeń za granicą. Natomiast gdy jeden z rodziców pracuje za granicą, a drugi jest aktywny zawodowo w Polsce, przy czym dzieci również mieszkają w Polsce, rodzinie przysługuje pierwszeństwo do wypłaty świadczeń w Polsce.

Dotychczas wnioski złożone przez takie osoby rozpatrywały podlegające marszałkom województw samorządy województw. Niestety, szło im to bardzo opieszale. Na 242 313 spraw dotyczących świadczenia wychowawczego i świadczeń rodzinnych oraz 130 spraw z zakresu zasiłku dla opiekuna w 57,56 proc. spraw marszałkowie nie podjęli żadnych czynności. Postępowanie administracyjne wszczęto tylko w 42,44 proc. przypadków.

Zobacz: 500 plus. Teraz łatwiej jest złożyć wniosek o świadczenie przez internet

Najbardziej zatrważające dane dotyczące świadczeń wychowawczych dla rodzin, w których jeden z rodziców pracował za granicą, dotyczą województw: opolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. W woj. opolskim przed 1 stycznia nie wszczęto ani jednego postępowania w sprawie 500 plus dla takich rodzin, podczas kiedy wpłynęło w tej sprawie 4722 wniosków. Brak wszczęcia postępowania stwierdzono w 100 proc. przypadków. W woj. lubuskim bez wszczętego postępowania pozostało 5372 spraw, co stanowi 85,42 proc., a w woj. zachodniopomorskim – 6314 spraw, czyli 83,77 procent.

Pod względem świadczeń rodzinnych najgorzej wypadły województwa: opolskie, mazowieckie i zachodniopomorskie. Liczba spraw bez wszczętego przed 1 stycznia br. postępowania wyniosła w nich odpowiednio: 8894 (83,35 proc.) w woj. opolskim, 5210 (82,86 proc.) w woj. mazowieckim i 3857 (76,04 proc.) w woj. zachodniopomorskim.

Polecamy: 500 plus na pierwsze dziecko to jedynie pomysł Beaty Szydło? Suski wyjaśnia

Wraz z początkiem roku kompetencje marszałków w zakresie rozpatrywania wniosków o świadczenie rodzinne lub wychowawcze z zakresu unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego przejęli od marszałków wojewodowie. Ponadto urzędy wojewódzkie odziedziczyły po urzędach marszałkowskich 34 016 spraw inicjowanych przez instytucje zagraniczne.

Dzięki zamianom system rozpatrywania wniosków składanych przez rodziny, których członek pracuje za granicą, ma zostać usprawniony. W związku z nowymi zadaniami urzędów wojewódzkich zatrudniono 437 dodatkowych osób. Są to pracownicy regionalni ośrodków polityki społecznej, które podlegają samorządom województwa.

Już teraz tempo rozpatrywania wniosków o 500 plus oraz inne świadczenia przyznawane w ramach unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nabrało tempa. Tylko w woj. opolskim w ciągu dwóch tygodni od przejęcia zadań przez urzędy wojewódzkie wydano blisko 650 decyzji.

Może cię zainteresować: 500 plus. Większość Polaków nie wie, że to ich podatki finansują 500 zł na dziecko [RAPORT]

Osoby, które wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych są chronione za sprawą aktów prawa międzynarodowego w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. „Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to regulacje prawne, które uzupełniają prawo wewnętrzne danego państwa, chroniąc osoby wykonujące pracę za granicą przed utratą ochrony w zakresie zabezpieczenia społecznego. Regulacje te – poprzez zapewnienie harmonijnego współistnienia systemów zabezpieczenia społecznego poszczególnych państw – służą ochronie interesów osób przemieszczających się w celu podejmowania zatrudnienia i posiadających okresy zatrudnienia przebyte na terytorium różnych państw" – można przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W przypadku rodzin, których członek pracuje za granicą, termin wydania decyzji w sprawie 500 plus może wydłużyć się ze względu na konieczność wymiany informacji między polskim urzędem a zagraniczną instytucją lub z uwagi na wnioskowanie o wyrównanie przez zagraniczną instytucję różnicy między wysokością świadczenia w Polsce i danym kraju bądź w przypadku ubiegania się o przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko za granicą, jeżeli decyzja w naszym kraju była odmowna.

Oprac. na podst. mpips.gov.pl, twitter.com

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze