prąd, energia

i

Autor: Pixabay

Kryzys energetyczny w Polsce

Dodatek elektryczny. Rząd przyjął ustawę blokującą cenę prądu. Komu będą przysługiwać wyższe limity?

2022-09-27 11:02

Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że rząd przyjął projekt, dzięki któremu limit zużycia energii elektrycznej, po cenie z 2022 r., dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników wyniesie 3 tys. kWh. Limit dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi wynosi 2,6 tys. kWh a dla pozostałych gospodarstw domowych 2 tys. kWh.

Blokada cen prądu. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy blokujący w 2023 r. ceny prądu na poziomie z 2022 roku. Gwarantowana cena będzie obowiązywać do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2,6 tys. kWh rocznie dla rodzin z osobami z niepełnosprawnym - informuje Portal Samorządowy.

Rada Ministrów zdecydowała, że dla dużych rodzin i rolników limit zużycia energii elektrycznej zostanie podniesiony do 3000 kWh rocznie -  poinformował rzecznik rządu. Wyliczono, że system wsparcia w ramach "Tarczy Solidarnościowej" będzie kosztował 23 mld złotych.

"Z przyjętego przez rząd projektu wynika, że limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r. Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych - według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą. Oznacza to, że każda polska rodzina - również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie - skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami - 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników - 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r." - wynika z komunikatu.

Dodatek elektryczny. Jaka jest jego wysokość?

Jak informuje Portal Samorządowy z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych. Rząd wprowadza również jednorazowy dodatek elektryczny skierowany do tych , którzy do ogrzewania używają energii elektrycznej - w tym wykorzystują pompy ciepła. 

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł. W przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

O przyznanie dodatku elektrycznego będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Z rozwiązania skorzysta ok. 800 tys. gospodarstw domowych a rząd przeznaczy na ten cel około 1 mld zł.

Kryzys energetyczny w Polsce. Rząd zachęca do oszczędzania

Przedstawicielom rządu zależy na zachęceniu Polaków do oszczędzania energii. Z projektu wynika, że jeśli gospodarstwa domowe  ograniczą zużycie energii elektrycznej - otrzymają specjalny upust.  Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r. Wskazano, że wartość upustu będzie wynosiła 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przypomniała również o wprowadzonym już dodatku węglowym. Wskazano również, że do końca 2027 roku przedłużona zostanie ochrona taryfowa na sprzedaż gazu dla odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola.

Sonda
Jakie kryterium byłoby lepsze w przypadku zamrożenia podwyżki cen prądu?
Forum w Karpaczu 2022: Magdalena Rzeczkowska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany