Pit uśmiech

i

Autor: MARIUSZ GRZELAK / SE

Ulga podatkowa

Dodatkowe 1000 zł zwrotu z podatku! Polacy nie wiedzą o tej uldze

2024-04-24 4:49

Nie każdy jest świadomy istnienia wszystkich ulg, które mogą pomóc obniżyć obciążenie podatkowe. Choć większość z nas zna ulgę na internet czy ulgę na dziecko, istnieją także inne, mniej popularne, ale równie korzystne. Jedną z nich jest ulga podatkowa dla członków związków zawodowych.

PIT 2024. Ulga dla członków związków zawodowych

Według informacji zamieszczonych na portalu Money.pl, ulga ta została wprowadzona w 2022 roku i jest dostępna dla pracowników, którzy korzystają z rozliczenia według skali podatkowej (PIT-36, PIT-37) oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT 28). Jak informuje Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej OPZZ, osoby rozliczające się za pomocą podatku liniowego nie mają możliwości skorzystania z tej ulgi.

W 2023 roku kwota odliczenia została zwiększona. Podczas składania rocznej deklaracji podatkowej PIT za 2023 rok, można odliczyć opłacone składki w wysokości niższej lub równej 840 zł. To znaczny wzrost w porównaniu z kwotą 500 zł, która obowiązywała w roku 2022. Składki przekraczające 840 zł nie podlegają już odliczeniu.

Aby skorzystać z ulgi, konieczne są dowody wpłat składek członkowskich na rzecz związku zawodowego. W zeznaniu rocznym potrzebne są informacje identyfikujące członka związku, nazwa organizacji związkowej, tytuł i data wpłaty, a także kwota składek. Jeśli składki są potrącane przez pracodawcę, wystarczy informacja płatnika zamieszczona w PIT-11.

Norbert Kusiak podkreśla, że ustaloną wysokość składek trzeba wykazać w załączniku do rocznego zeznania podatkowego (PIT-O), który powinien być złożony jednocześnie z właściwym zeznaniem podatkowym. Formularz PIT-O zawiera informacje o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku. Uwzględnia się w nim większość popularnych ulg podatkowych, w tym ulgę z tytułu składki członkowskiej na rzecz związku zawodowego (część B, wiersz 8, komórka 33-34). PIT/O powinien być złożony równocześnie z właściwym zeznaniem podatkowym, ponieważ dane wykazane w części B formularza PIT-O trzeba w dalszej kolejności przenieść do odpowiedniej rubryki zeznania PIT - informuje Money.pl, powołując się na informacje udostępnione przez OPZZ.

Dokumenty można wypełnić przez internet za pomocą usługi Twój e-PIT lub w tradycyjny sposób, składając je w placówce pocztowej Poczty Polskiej przed upływem ustawowego terminu na złożenie zeznania.

QUIZ PRL. Czym pachniała Polska Ludowa?

Pytanie 1 z 15
Popularne perfumy dla pań w charakterystycznej niebieskiej butelce ze złotym korkiem to:
QUIZ PRL. Czym pachniał PRL?
Pieniądze to nie wszystko: Kazimierz Krupa
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze