Zasiłki i ulgi dla emerytów w 2023. Na jakie świadczenia pieniężne mogą liczyć seniorzy?

i

Autor: Shutterstock Zasiłki i ulgi dla emerytów w 2023. Na jakie świadczenia pieniężne mogą liczyć seniorzy?

Dodatek do emerytury

Dodatkowe 200 zł do emerytury. Co powinien zrobić emeryt, by je dostać?

2023-01-24 13:12

Seniorzy mogą liczyć nie tylko na emeryturę, ale również na dodatek do emerytury po 75. roku życia. Co istotne - dodatek nie jest wypłacany przez ZUS! Aby go otrzymać, seniorzy muszą spełnić pewne warunki.

Dodatek do emerytury po 65 roku życia

Od 2022 roku wypłacany jest nowy dodatek do emerytury po 65 roku życia w wysokości 200 zł dla seniorów – strażaków-ochotników i ratowników górskich. Dodatek ten będzie dożywotni i przyznawany bez względu na wysokość pobieranej emerytury. Co roku podlega waloryzacji.

O dodatek 200 plus mogą ubiegać się kobiety po ukończeniu 60 roku życia i po 20 latach czynnej służby w OSP oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 rok życia i przez co najmniej 25 lat brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych OSP, oraz analogicznie kobiety i mężczyźni, którzy brali udział w działaniach ratowniczych podejmowanych w ramach ratownictwa górskiego.

Warto wiedzieć, że przy obliczeniach okresu czynnego uczestnictwa, zachowanie ciągłości lat w OSP nie będzie konieczne. Dodatek 200 plus ma należeć się tylko tym osobom, które przynajmniej raz w roku brały bądź będą brały udział w akcjach ratowniczych. Wniosek o dodatek 200 plus można złożyć u miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej. Za wypłatę tego świadczenia będzie odpowiadał Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Sonda
Czy uważasz, że w Polsce można przeżyć za minimalną krajową emeryturę?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze