W marcu kończą się dopłaty 500 złotych i 1000 zł na dziecko

i

Autor: Pixabay.com

Pieniądze na żłobek

Dodatkowe 400 zł na dziecko od ZUS! Nawet jak pobierasz już 500 plus. Komu przysługuje żłobkowe?

2023-03-09 12:45

Rodzice mogą otrzymać do 400 zł na opłacenie żłobka dla dziecka - podaje Interia. Jak czytamy Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozesłał już stosowne komunikaty. Żłobkowe to obok 500 plus kolejne świadczenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi.

Świadczenie żłobkowe to m.in. dofinansowanie do żłobka dla dziecka. Pieniądze można otrzymać także na opłacenie przebywania dziecka w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Rozwiązanie zostało wprowadzone przez ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Żłobkowe 400 plus przysługuje tym dzieciom, których rodzice nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego. "Żłobkowe przysługuje na dziecko pierwsze lub jedyne w rodzinie i w tym wypadku jest to niezależne od wieku pociechy, jeśli korzysta ze żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna" - podaje Interia.

400 plus otrzymać może również dziecko, które nie skończyło 12. miesiąca życia lub przekroczyło 35. miesiąc życia, jednak pod warunkiem, że korzysta ze wspomnianych instytucji opieki. Wniosek o 400 plus świadczenia żłobkowego mogą natomiast składać również rodzice dziecka, niezależnie od tego, jakie inne świadczenia dostają na dziecko. Nie obowiązuje bowiem żadne kryterium dochodowe udziału w programie.

Maksymalna kwota dofinansowania żłobka to 400 zł miesięcznie. Rodzice nie dostaną więcej pieniędzy, niż wynosi opłata, jaką ponoszą za pobyt dziecka w żłobku. "Jeśli więc żłobek kosztuje nas na przykład 300 zł miesięcznie, to właśnie tyle otrzymamy" - podaje Interia. Wniosek o 400 plus trzeba złożyć drogą elektroniczną. 

Sonda
Planujesz dzieci?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze