Żłobek

i

Autor: Getty images zdjęcie ilustracyjne

400 zł na dziecko w żłobku od 1 kwietnia. Jak dostać pieniądze

2022-03-30 7:55

Od 1 kwietnia rodzice będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wniosek o wsparcie będzie można składać tymi samy kanałami, jak w przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czy programu Rodzina 500 plus.

Wnioski na dopłaty do żłobków będą przyjmowane wyłącznie online przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

 - Warto podkreślić, że dofinasowanie będzie przysługiwać rodzicom od początku tego roku, warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja - podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

 Jak wyjaśnia, dofinansowanie będzie przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub rachunek bankowy dziennego opiekuna prowadzącego działalność na własny rachunek z przeznaczeniem na obniżenie opłaty rodzica za pobyt dziecka.

 Resort rodziny zaznacza, że po otrzymaniu przez placówkę lub dziennego opiekuna informacji o przyznaniu dofinansowania, możliwe jest obniżanie opłaty w kolejnych miesiącach, w których dziecko będzie uczęszczać do instytucji. Dofinansowanie może być też przekazywane rodzicom w formie gotówkowej lub bezgotówkowej (za pośrednictwem przelewu na rachunek bankowy rodzica).

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

Z kolei w przypadku wyrównania od 1 stycznia 2022 r., podmiot prowadzący może zwrócić rodzicowi część poniesionej opłaty w wysokości przyznanego za dane miesiące dofinansowania. Zwrot ten może nastąpić w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Rodzice mogą też uiszczać obniżoną opłatę za pobyt dziecka przez kilka kolejnych miesięcy. Takie rozwiązania dotyczą także sytuacji, w której rodzic już zapłacił za pobyt dziecka.

Sonda
Oddajesz dzieci do żłobka?
Najnowsze