W związku z wygaśnięciem rządowych tarcz antyinflacyjnych, 1 stycznia 2023 roku powróciła 23-procentowa stawka VAT na gaz, ciepło, prąd i paliwo. Z powodu wciąż rosnących cen obciążających domowe budżety, rząd przyjął ustawę gazową, która umożliwia otrzymanie dodatku na c ciekłe paliwo (gaz ziemny) używane do ogrzewania. Jakie warunki należy spełnić?
Dopłata do paliwa ciekłego na ogrzewanie domu. Komu przysługuje?
Aby uzyskać dodatkowe świadczenia należy korzystać z gazu w celu gotowania, podgrzewania wody czy ogrzewania. Drugim warunkiem jest spełnienie kryterium dochodowego - dofinansowanie przysługuje gospodarstwom domowym o najniższych dochodach.
- jednoosobowe gospodarstwo domowe: 2100 zł miesięcznie na osobę
- wieloosobowe gospodarstwo domowe: 1500 zł miesięcznie na osobę
Jak podkreśla redakcja eska.pl o dofinansowanie mogą ubiegać się również placówki - np. szkoły. Finansowanie wyniesie wówczas tyle ile wynosi podatek VAT. Dodatek będzie przyznawany w formie zwrotu równowartości jego stawki, zatem odliczyć będzie można 23%. Można się o to ubiegać po opłaceniu pierwszej faktury za gaz w bieżącym roku.
Dopłaty do ogrzewania 2023. Niezbędne dokumenty
W celu ubiegania się o dodatkowe świadczenie należy dostarczyć poniższe dokumenty:
- pisemny wniosek o refundację VAT
- umowa z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi (lub kopia)
- faktura potwierdzająca, że paliwo zostało dostarczone odbiorcy przez przedsiębiorstwo energetyczne, z którym podpisał umowę
- dowód opłacenia faktury
- zaświadczenie o dochodach
Polecany artykuł: