Dorabiasz sobie na emeryturze?

i

Autor: Shutterstock

Dorabiasz do emerytury? Do końca lutego musisz rozliczyć się z ZUS-em

2017-02-22 17:40

Pobierasz wcześniejszą emeryturę? Pracujesz na rencie? Emeryci i renciści, którzy dorabiają do świadczenia, mają już tylko kilka dni na rozliczenie się z organem rentowym.

Pracując na emeryturze warto uważać, żeby nie przekroczyć 70 proc. przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia. W przeciwnym razie emerytura zostanie pomniejszona o tę kwotę, która nie zmieściła się w limicie. Najgorzej mają osoby, których przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym kwartale – w tym przypadku tracą one prawo do pobierania emerytury czy renty.

Zobacz także: Rekruterzy wymieniają się „czarnymi listami”. To nielegalne

Na szczęście ta zasada nie znajduje zastosowania w przypadku pracowników, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny. Oni mogą dorabiać bez ograniczeń. Progowe wysokości przychodów nie obejmują również inwalidów wojennych na rencie, ani inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy została spowodowana przez odbywaną służbę. Limity nie obowiązują także rencistów, którzy pobierają rentę rodzinną.

Aby rozliczyć przychody uzyskane w poprzednim roku kalendarzowym na rencie lub emeryturze, trzeba pobrać w zakładzie pracy potrzebne dokumenty. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą powinny złożyć w ZUS-ie oświadczenie o przychodach. Zadeklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zostanie uznana za przychód.

Przeczytaj też: Fundacja Praw Podatnika pomoże walczyć ze skarbówką

Warto pamiętać o tym, żeby złożyć w ZUS-ie wniosek o przeprowadzenie rozliczenia przychodów według wariantu korzystniejszego dla świadczeniobiorcy. Do wyboru są dwa warianty: roczny i miesięczny. W przypadku rozliczenia rocznego dochodzi do porówna kwot przychodu w roku, za który jest składane rozliczenie z kwotami granicznymi dla danego roku. W opcji rozliczenia miesięcznego zostają porównane kwoty przychodów osiągane w poszczególnych miesiącach z dopuszczalnymi kwotami przychodu obowiązującymi w tych miesiącach.

Zaświadczenie o kwocie przychodu uzyskanego przez emeryta lub rencistę trzeba przedłożyć nawet wówczas, jeżeli w ciągu roku kalendarzowego organ rentowy został już poinformowany przez świadczeniobiorcę czy płatnika składek o podjęciu lub zaprzestaniu wykonywania działalności oraz o wysokości osiąganego przychodu.

Oprac. na podst. wnp.pl, zus.pl, tvn24bis.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze