Dorób sobie w wakacje

2010-08-03 4:00

W pubie, wytwórni lodów czy na plaży? A może w hotelu na Malcie lub na plantacji winogron we Francji? Wakacje to doskonała okazja, żeby zarobić lub dorobić. Pośrednicy mają wiele ofert.

Możliwości jest wiele. Wakacje to najgorętszy sezon w wielu firmach. Do biur pośrednictwa pracy zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy mają zwiększoną produkcję i szukają ludzi do pracy przy taśmie oraz firmy zajmujące się produkcją sezonową, np. wytwórnie lodów czy przedsiębiorstwa mrożące owoce i warzywa.

Pracowników sezonowych potrzebują gospodarstwa rolne i ogrodnicze oraz firmy budowlane i wykończeniowe. Można znaleźć pracę dorywczą w hotelach i pensjonatach, a także w kawiarniach, restauracjach i pubach. Warto uważnie się rozglądać, bo ogłoszenia o pracy często umieszczane są w witrynach sklepów lub restauracji. Praca kelnera lub barmana jest jedną z najbardziej opłacalnych. A w dodatku pracodawcy nie wymagają doświadczenia. Studenci i uczniowie są tam mile widziani, właściciele lokali gastronomicznych przeważnie są z ich pracy zadowoleni.

Na plantacji lub w markecie

W wakacje możesz zostać pomocnikiem ogrodnika, ratownikiem czy telemarketerem. Zatrudnić się możesz dorywczo w hurtowaniach czy magazynach lub zająć się handlem obnośnym na plażach. Chętnych do pracy szukają hipermarkety (przy wykładaniu towarów lub na kasach), a dziewczyny mogą pracować jako hostessy. Poszukiwani są także pracownicy tymczasowi do prac biurowych, najczęściej na zastępstwa, gdy zatrudniony na stałe pracownik zachoruje, jest na urlopie wypoczynkowym czy macierzyńskim. Jeśli chcesz zarobić trochę więcej, pomyśl o pracy za granicą. Uczniów i studentów szukają rolnicy i przedstawiciele firm produkcyjnych z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Belgii i Luksemburga (np. na plantacjach przy zbieraniu owoców).

Jakie prawa ma sezonowy

Jeśli jesteś pracownikiem sezonowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, przysługują ci takie same prawa, jak każdemu innemu pracownikowi, nawet jeżeli jest to umowa terminowa. Jeśli natomiast jesteś zatrudniony na podstawie przepisów cywilnoprawnych, wówczas obowiązuje swoboda umów i strony same ustalają, jakie prawa i obowiązki będą je łączyły.

Młodociany ma swoje prawa

Jeśli ukończyłeś 16, a nie przekroczyłeś 18 lat, jesteś tzw. pracownikiem młodocianym. Przysługują ci wówczas szczególne prawa, a firma ma wobec ciebie określone obowiązki - m.in. nie możesz pracować dłużej niż 6 godzin na dobę (jeśli nie masz jeszcze 16 lat) lub 8 godzin na dobę (jeśli masz więcej niż 16 lat) i nie możesz pracować w porze nocnej (obowiązuje bezwzględny zakaz zatrudniania młodocianych pracowników w porze nocnej, czyli między 22 a 6 rano).

Prawa pracownika sezonowego

- prawo do urlopu;
- prawo do wynagrodzenia, które powinno się składać z tych samych elementów co wynagrodzenie innych pracowników;
- prawo do wynagrodzenia za czas choroby;
- prawo do premii i do zapłaty za pracę w godzinach nadliczbowych;
- czas pracy wliczany jest do stażu pracy pracownika;
- przedłużenie umowy do dnia porodu;
- prawo do uzyskania świadectwa pracy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze