E-dowód. Nowe dowody osobiste od 4 marca. Sprawdź, czy musisz wymienić dowód

i

Autor: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji E-dowód. Nowe dowody osobiste od 4 marca. Sprawdź, czy musisz wymienić dowód

Dowód elektroniczny – jak złożyć wniosek o e-dowód? Poradnik

2019-03-04 11:51

Nowe, elektroniczne dowody osobiste, zwane w skrócie e-dowodami, są już dostępne. Jak złożyć wniosek o nowy dowód osobisty? Jakie dokumenty są potrzebne i jakie zdjęcie? Sprawdź w naszym poradniku.

Wnioski o e-dowód osobisty składać można, jak dotychczas, w dowolnym urzędzie gminy lub poprzez portal obywatel.gov.pl. Po wejściu na stronę wybieramy opcję dokumenty i dane osobowe, następnie klikamy w „uzyskaj dowód” i wybieramy opcję przez internet. Warto jednak dodać, że chcąc złożyć wniosek online musimy posiadać profil zaufany. Dodatkowo potrzebny będzie telefon komórkowy oraz zdjęcie w formie elektronicznej.

Następnie musimy podać powód ubiegania się o dowód, wybrać urząd, w którym będziemy chcieli odebrać dowód, a także musimy wypełnić szczegółowe informacje, takie jak imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia czy płeć.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku. Następnie wypada już tylko czekać na nowy dowód, maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach.

Kiedy możesz wyrobić dowód osobisty? Złóż wniosek o nowy dowód osobisty, jeśli:

  • twój aktualny dowód nie jest e-dowodem, a chcesz mieć e-dowód,
  • masz e-dowód bez certyfikatu podpisu osobistego lub certyfikatu do logowania (czyli certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia),
  • nie możesz złożyć podpisu osobistego lub się nim zalogować (uwierzytelnić)

Czym jest e-dowód? Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, zewnętrznie wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione. Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca staną się „e-dowodami” jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku.

WAŻNE! Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.

  • e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty)
  • elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze