Śmieciarka

i

Autor: Shutterstock

Samorząd

Dramat mieszkańców! Od kilku dni miasto nie odbiera śmieci

2024-10-16 8:51

Burmistrz Wieliczki nie może się dogadać z radnymi w kwestii opłaty za śmieci. Polityczna gra na miarę skłóconego sejmu przekłada się na codzienność. Gmina nie wykonuje ustawowych obowiązków. Zgodnie z prawem, władzę w mieście mógłby przejąć rząd.

Miasto nie odbiera śmieci – oficjalne tłumaczenie

W związku z brakiem podjęcia uchwały o podwyżce opłat za śmieci przez Radę Miejską w Wieliczce, a w konsekwencji (…) brakiem zabezpieczenia środków finansowych na zawarcie umów na odbiór śmieci od mieszkańców zamieszkujących na terenie miasta i gminy Wieliczka, informujemy, że od dnia 12 października czasowo zostaje wstrzymany odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców Miasta i Gminy. Ponadto informujemy, że od dnia 12 października (sobota) br. również czasowo zamknięty zostaje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Jedynaka 30 w Wieliczce. Równocześnie w dniu dzisiejszym Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka skierował wniosek do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wieliczce o zwołanie w trybie pilnym sesji nadzwyczajnej (…) Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka w trosce o dobro mieszkańców podejmuje dalsze kroki

Powyższe oficjalne tłumaczenia lokalnych władz mogą się wydawać racjonalne jednak obywatele miasta mogliby zapytać retorycznie co ich to obchodzi.

Potencjalne sankcje wobec gminy nie wykonującej obowiązków – zarząd z Warszawy dla śmieci z Wieliczki

Zgodnie z art. 7. Ustawy o samorządzie gminnym, do ustawowych obowiązków należy m.in  utrzymanie czystości i porządku oraz unieszkodliwianie odpadów komunalnych.

Powyższy przepis rozwiewa wątpliwości, że odbiór śmieci to obowiązek gminy/miasta, a nie gest dobrej woli, który można czasowo wstrzymać. Co w takim razie przysługuje obywatelom Wieliczki w razie braku rozwiązania? Zgodnie z art. 97. tej samej ustawy mogliby liczyć na Donalda Tuska:

„W razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy, Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra (…) może zawiesić organy gminy i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do dwóch lat”.

QUIZ PRL. Restauracje, cukiernie i bary mleczne, czyli gdzie i co się jadało w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Jak nazywały się wagony restauracyjne w pociągach?
QUIZ PRL. Restauracje, cukiernie i bary mleczne, czyli gdzie i co się jadało w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze