nfz

i

Autor: Shutterstock

Zdrowie

Dramat pacjentów! Zabraknie pieniędzy w NFZ na leczenie?

2023-06-13 9:07

Zgodnie z nowym planem finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia, tegoroczne wydatki przewyższą przychody aż o 11,5 mld złotych. "Wcześniej czy później przy takiej polityce funduszowi zabraknie pieniędzy na leczenie" - podkreśliła posłanka Koalicji Obywatelskiej Krystyna Skowrońska.

Plan finansowy NFZ. Za co nie płaci już budżet państwa?

Plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2023 podlegał już kilkukrotnej modyfikacji. Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło zmiany, które są niezwykle kosztowne dla NFZ. "Od tego roku budżet państwa nie płaci już m.in. za pogotowie, darmowe leki dla osób 75+ i kobiet w ciąży, leczenie chorych na hemofilię, pacjentów z HIV/AIDS oraz nie opłaca składek za studentów, żołnierzy służby zasadniczej czy dzieci z domów dziecka".

Ponadto, zgodnie z sejmową uchwałą NFZ jest zobowiązany do oddania  5,5 mld zł ze swojego funduszu zapasowego na Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Jak wyjaśnia "GW" Fundusz jest także odpowiedzialny za zakup szczepionek (szczepienia obowiązkowe) oraz pokrycie kosztów świadczeń wysokospecjalistycznych, m.in. u dzieci z ciężkimi wadami serca. Dotychczas był to obowiązek Ministerstwa Zdrowia.

Dziura budżetowa w NFZ będzie rosła. Plan nie uwzględnia obietnic wyborczych

Pomimo wielokrotnych zapewnień ze strony ministra zdrowia oraz prezesa NFZ o wystarczających rezerwach okazało się, że dziura budżetowa będzie wynosiła nie 10,6 mld jak pierwotnie zakładano a aż 11,5 mld zł.

Ponadto koszt wszystkich świadczeń wzrośnie o 4,8 mld złotych. Jak tłumaczy "Wyborcza" dziura w budżecie będzie jeszcze większa ponieważ aktualny plan finansowy nie uwzględnia kosztów podwyżek pensji, inflacji oraz obietnicy bezpłatnych leków dla osób w wieku 65+ oraz dzieci do 18. roku życia. Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął drastyczne cięcie niektórych wydatków m.in. zmniejszona rezerwę na leczenie oraz refundację leków oraz koszty migracji pacjentów.

Czy w NFZ zabraknie pieniędzy na leczenie?

"Uruchamianie wszystkich rezerw na świadczenia i leki to rzecz skandaliczna. To niebezpieczne dla pacjentów, bo wcześniej czy później przy takiej polityce funduszowi zabraknie pieniędzy na leczenie" - podkreśliła posłanka Koalicji Obywatelskiej z sejmowej komisji zdrowia Krystyna Skowrońska cytowana przez "Gazetę Wyborczą".

Sonda
Czy uważasz, że kolejki do lekarzy na NFZ są za długie?
Pieniądze to nie wszystko - Jadwiga Emilewicz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze