Rekordowe zwolnienia
Jak czytamy w Pulsie Biznesu, zwolnienia w Stanach Zjednoczonych osiągnęły w styczniu najwyższy poziom od ponad dwóch lat , ponieważ firmy technologiczne redukują zatrudnienie w drugim co do wielkości tempie w historii, aby przygotować się na ewentualną recesję Firma Dell zatrudniała około 133 tys. pracowników na dzień 28 stycznia 2022 r., z czego około jedna trzecia miała siedzibę w Stanach Zjednoczonych.
„Wiemy, że warunki rynkowe nadal się pogarszają, a przyszłość jest niepewna” – napisał współdyrektor operacyjny Jeff Clarke w notatce dla pracowników. Dotychczasowe działania Della mające na celu poruszanie się w trudnym środowisku gospodarczym, w tym wstrzymanie zatrudniania zewnętrznych pracowników, ograniczenie podróży i wydatków na usługi zewnętrzne, „już nie wystarczają”, powiedział Clarke w notatce, którą firma upubliczniła -cytuje dziennik.
Zwolnienia tlumaczone są również gwałtownym spadkiem popytu na komputery osobiste, warunkami rynkowymi, które „nadal ulegają erozji” i „niepewną przyszłością”. Po zakończeniu zwolnień zatrudnienie w firmie Dell będzie najniższe od sześciu lat.
To nie jedyny gigant firma, który ogłasza zwolnienia grupowe. Kolejne zwolnienia zapowiada Amazon. Na bruk idzie 18 tys. pracowników, Meta, spółka-matka Facebooka, ogłosiła 11 tys. osób zwolnienia, największe w historii firmy czy Spotify, który zamierza zwolnić 6 proc., spośród 10 tys. załogi w w oddziałach firmy na całym świecie. „Patrząc wstecz, byłem zbyt ambitny w inwestowaniu przed wzrostem naszych przychodów” – napisał szef Daniel Ek na firmowym blogu. Jak podała firma, zwolnienia są podyktowane potrzebą poprawienia wydajności. HP ogłosił w listopadzie redukcję aż o 6 tys. etatów.
Według firmy konsultingowej Challenger, Gray & Christmas, w sumie sektor technologiczny ogłosił w ubiegłym roku redukcje łącznie 97 tys. etatów, co stanowi wzrost o 649 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim,