Budowa Nowej Świętokrzyskiej w Gdańsku. Tu powstanie ulica

i

Autor: Anna Kobryń

Prawo budowlane

Dramat właścicieli działek! Nowe przepisy pozbawią statusu budowalnego

2025-01-18 16:00

W połowie 2023 r. sejm zdecydował się na nowe przepisy, które stanowią rewolucję w prawie budowlanym. Samorządy otrzymały krótki termin na dostosowanie się do restrykcyjnych wymogów. Stracić mogą obywatele. Budowa „na nowych zasadach” może się skomplikować jeśli dany samorząd nie zdąży z wdrożeniem przepisów.

Plan ogólny – nowość w prawie budowlanym, potencjalne komplikacje

Konieczność przygotowania strategii oraz planu ogólnego jest konsekwencją zmian ustawowych, które miały miejsce w 2023 roku. Zgodnie z nimi rolę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przejmują strategia rozwoju gminy oraz nowy rodzaj dokumentu – plan ogólny. Czas na przygotowanie obu dokumentów upływa 31 grudnia 2025 r. Po tym dniu studium każdej gminy przestanie obowiązywać i to niezależnie od tego, czy dana gmina przyjmie plan ogólny.

Plan ogólny należy opracować dla obszaru całego miasta. Nie będzie miał on tradycyjnej formy, tzn. tekstu i map. Powstanie zbiór danych przestrzennych, do wyświetlania w formie elektronicznej.

Najważniejszym i obowiązkowym elementem planu ogólnego będzie podział miasta na strefy planistyczne. Każda strefa planistyczna będzie miała określony profil funkcjonalny, czyli ogólny katalog dopuszczalnych przeznaczeń terenów. Doprecyzowanie przeznaczenia dla poszczególnych nieruchomości w danej strefie nastąpi w dalszej kolejności, tzn. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy.

Samorządy uważają, że mają mało czasu na plan ogólny

Miasto Stołeczne Warszawa wraz z Unią Metropolii Polskich wielokrotnie zgłaszały, że dla samorządów, w szczególności dużych miast, tak krótki termin na przygotowanie dokumentów będzie stanowić bardzo duże wyzwanie.

W czasie prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy, wielokrotnie pojawiały się opinie, że czas dany samorządom na wdrożenie nowych rozwiązań jest za krótki. Jeśli władze lokalne nie zdążą, pojawią się utrudnienia dla obywateli, którzy planują budowę.

Sporządzenie planu ogólnego jest obligatoryjne. Zgodnie z art. 67 ust. 4 reformy bez planu ogólnego, po 1 stycznia 2026 r. co do zasady nie będzie możliwości uchwalenia nowego lub zmiany obowiązującego planu miejscowego ani wydania decyzji WZ i LICP.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?
Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze