Frank szwajcarski jest najdroższy od 2015 r.

i

Autor: pixabay Kursy walut w poniedziałek 13.06.2022

Dramat złotego! Frank dogonił euro. Kursy walut [07.03.2022]

2022-03-07 10:17

Euro traci na wartości wobec dolara czy franka, ale w relacji ze złotym dziś rano osiąga rekord wszech czasów – 4,95 zł. Interwencje Narodowego Banku Polskiego nie równo-ważą strat, które niesie złotemu czas wojny. Czy sytuację polskiej waluty może zmienić wtorkowa decyzja o podwyżce stóp procentowych?

Złoty ponosi ogromne straty. Kursy walut [07.03.2022]

Intensyfikacja rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz oswajanie się inwestorów z wpływem sankcji na europejski sektor finansowy i sferę realną przekładają się na podtrzymanie skrajnie niekorzystnego środowiska dla polskiej waluty. Niemal nieprzerwanie napływają złe informacje i inwestorzy nie mają najmniejszego powodu, by kupować polską walutę, która wraz z koroną czeską i forintem węgierskim wpadła w spiralę wyprzedaży. Od napaści Rosji na Ukrainę dolar podrożał o przeszło 10 proc. i kosztuje ponad 4,50 zł. W nocy z niedzieli na poniedziałek kurs EUR/PLN przebił szczyty z globalnego kryzysu finansowego w 2009 r. Oznacza to, że euro jest najdroższe w historii, mimo że wspólna waluta też znajduje się w tarapatach i ostro traci do dolara i franka, który tradycyjnie w czasie niepokoju jak magnes przyciąga kapitał. Kurs EUR/CHF raz pierwszy w historii osiągnął parytet, co musi niepokoić szwajcarskie władze i podnosi ryzyko interwencji walutowych, mających zbić walutę ze wzrostowej ścieżki. 

Czy zabraknie gotówki? Główny ekonomista PKO tłumaczy

Cztery próby ratowania kursu złotego

Od ubiegłego wtorku odwrotne wysiłki podejmuje Narodowy Bank Polski. W poprzednim tygodniu aż czterokrotnie sprzedawano na rynku waluty obce w celu zbicia ich kursów. Na razie pozwala to jedynie przyhamowywać tempo, w którym złoty traci. Podobny wpływ na koronę i forinta mają zresztą działania innych banków centralnych naszego regionu. 

Kursy walut 07.03.2022, godz. 7.00:

  • kurs dolara amerykańskiego 1 USD: 4.5319
  • kurs franka szwajcarskiego 1 CHF: 4.9222
  • kurs euro 1 EUR: 4.9381
  • kurs funta szterlinga 1 GBP: 5.9940
  • kurs rubla rosyjskiego 1 RUB: 0.0407
  • kurs hrywny (Ukraina) 1 UAH: 0.1381
  • kurs korony czeskiej 1 CZK: 0.1913
  • kurs korony szwedzkiej 1 SEK: 0.4571

– Złoty jest coraz mocniej odrywany od wartości spójnej z fundamentami, które stają się coraz słabsze, ale nie aż tak, żeby uzasadniało to 10-procentowy wzrost kursu euro w niespełna miesiąc. Względem minimów z ostatnich tygodni frank i dolar drożeją o ponad 15 proc. Kolejne interwencje NBP zbijające kursy walut są kwestią czasu. W przypadku pojawiania się pozytywnych nagłówków z wojennego frontu kursy powinny ostro zawrócić. O trwałym powrocie złotego na wzrostową ścieżkę będzie można jednak mówić dopiero po cofnięciu się notowań EUR/PLN poniżej 4,70, a dziś jest do tego bardzo długa droga – przyznaje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Stopy procentowe kolejny raz w górę

Jeśli Rady Polityki Pieniężnej będzie trzymać się planu odnośnie do podwyżek stóp procentowych, to na wtorkowym posiedzeniu koszt pieniądza wzrośnie w Polsce z 2,75 do 3,25 proc. W tym roku nastawienie władz monetarnych do złotego zmieniło się radykalnie. Według oficjalnego przekazu umocnienie polskiej waluty stało się pożądane i miało wspomóc walkę z inflacją. 

Sonda
Czy rozważasz założenie lokaty w banku?

– Plany te pokrzyżowała jednak rozpętana przez Rosję wojna w Ukrainie. Zahamowanie wyprzedaży złotego, a przynajmniej niepogłębianie tarapatów polskiej waluty, jest dla RPP jednym z priorytetów. Z tego względu spodziewamy się, że nie dojdzie do złagodzenia stanowiska. Podtrzymana zostanie ostra, jastrzębia retoryka. W końcu niższe kursy walut przekładają się na ceny szybciej niż podwyżki stóp procentowych. Co więcej, działają tam, gdzie polityka pieniężna jest bezsilna, czyli między innymi na ceny surowców energetycznych i żywności. Dalsza przyszłość krajowej polityki pieniężnej staje pod gigantycznym znakiem zapytania. Z jednej strony należy spodziewać się wyhamowania tempa wzrostu gospodarczego z 5,7 do ok. 3 proc. rok do roku, z drugiej strony mocno podniesie się ścieżka cen. Średnioroczna inflacja na pewno będzie zdecydowanie przekraczać 8 proc. Istotne jest również to, jak kształtować będzie się dynamika wynagrodzeń po napływie fali uchodźców z Ukrainy – zaznacza analityk Cinkciarz.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze