Betoniarka używana

i

Autor: Andrzej T. Papliński Kupując betoniarkę używaną trzeba dokładnie przyjrzeć się jej poszczególnym elementom i wypróbować „na sucho”. Wiele z nich to sprzęt mocno wyeksploatowany, ale można znaleźć i takie, które użytkowano zaledwie przez jeden sezon

Budownictwo mieszkaniowe

Dramatyczne dane z budów. Za kilka lat zabraknie mieszkań na rynku

2022-11-26 13:49

Z najnowszych danych GUS wynika, że w ostatnich 3 miesiącach deweloperzy rozpoczęli budowę 21 tys. lokali mieszkalnych, o 45 proc. mniej niż w tych samych miesiącach w 2021 roku. Tak niskiej liczby nowych budów nie notowaliśmy od wiosny 2016 roku. Nawet w trakcie lockdownu w 2020 roku rozpoczęto budowę większej liczby nowych mieszkań. To oznacza, że za dwa, trzy lata pogłębi się deficyt nowo oddawanych do użytku mieszkań. Już dziś szacuje się, że brakuje na rynku od 1,5 do 2 mln lokali.

Zadyszka rynku mieszkaniowego

Rynek mieszkaniowy i ściśle powiązany z nim rynek kredytów hipotecznych przeżywa trudny czas. Wysokie stopy procentowe i niska zdolność kredytowa spowodowały ogromny spadek sprzedaży i kredytów i mieszkań. Dziś na nieruchomość mogą sobie pozwolić tylko ci z solidnym zapasem gotówki na koncie, ewentualnie bardzo dobrze zarabiający.

-Ci ostatni zresztą tylko w sytuacji, gdy mają umowę o pracę. Rynek mieszkaniowy holują dziś inwestorzy indywidualni, w niektórych miejscach sprzedaż na własne potrzeby spadła o ponad 90 proc -ocenia Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego, Otodom Analytics.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego o budownictwie mieszkaniowym to w ocenie eksperta kontynuacja trendów z ostatnich miesięcy czyli wysoka liczba mieszkań oddanych do użytkowania jest efektem budów rozpoczynanych w boomie; znaczna przewaga liczby pozwoleń na budowę nad rozpoczynanymi budowami oznacza, że deweloperzy oczekują, iż przyszłość będzie lepsza od teraźniejszości; konsekwentne ograniczanie liczby nowych inwestycji deweloperskich to z jednej strony adekwatna reakcja na małą liczbę kupujących, a z drugiej potencjalny problem dla rynku za jakiś czas.

Najważniejsze dziś to jak najwięcej budować

Według analizy Otodom, patrząc na dane z nieco szerszej perspektywy i biorąc pod uwagę liczbę budów rozpoczętych w ostatnich trzech miesiącach, deweloperzy rozpoczęli budowę 21 tys. lokali, o 45 proc. mniej niż w tych samych miesiącach rok wcześniej.

Tak niskiej liczby nowych budów nie notowaliśmy od wiosny 2016 roku. Nawet w trakcie lockdownu w 2020 roku rozpoczęto budowę większej liczby nowych mieszkań. Deficyt mieszkaniowy w Polsce jest faktem, bez względu na to, czy szacujemy go na 1, 1,5 czy 2 mln lokali. 

-Zatem najważniejsze jest dziś, by w ogóle budować. W sytuacji, gdy zarówno deweloperzy, jak i budujący na własny użytek wstrzymują rozpoczynanie inwestycji, a rządowe programy mieszkaniowe w Polsce są od wielu lat przeciwskuteczne, to można mieć uzasadnione obawy o tempo procesu zmniejszania tego deficytu- podsumowuje Krasoń z Otodom Analitics.

Według najnowszych danych GUS cena 1mkw  powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za III kwartał 2022 r. wyniosła 5295 zł.

Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze