Dramatyczne skutki niewłaściwego postępowania z butlą gazową: Eksplozja w restauracji

2010-07-02 4:00

Wielokrotnie pisaliśmy na łamach "Super Expressu" o wybuchach gazu w butlach. Chcemy przypomnieć jedno z tych zdarzeń. O tym, jakie mogą być skutki nieprawidłowego obchodzenia się z butlą, przekonali się właściciele, pracownicy i klienci jednej z warszawskich restauracji.

O godzinie 16.15 mieszkańcy pobliskich budynków oraz przechodnie zamarli. Kamienicą na rogu Kruczej i Wilczej wstrząsnął potężny wybuch. Według naocznych świadków, sprawiało to przerażające wrażenie, tym bardziej, że nie wiadomo było, czy w lokalu byli ludzie.

Na miejsce natychmiast przyjechały jednostki Państwowej Straży Pożarnej, pogotowie i straż miejska. Na szczęście okazało się, że nikogo nie było w środku. Dwie osoby, które zostały niegroźnie ranne, znajdowały się na zewnątrz. Zostały od razu opatrzone przez przybyłe na miejsce pogotowie ratunkowe.

Jak opowiadała później prasie kucharka z restauracji, gdy otwierała szafkę na zapleczu, poczuła smród gazu. Przestraszyła się i krzycząc zaczęła uciekać, alarmując pozostałe osoby znajdujące się w lokalu. Potężny wybuch nastąpił kilka sekund później.

Choć wypadek wyglądał dramatycznie, wszyscy uczestnicy zdarzenia mogą mówić o ogromnym szczęściu. Wszystkie osoby znajdujące się w restauracji zdążyły uciec, a wylatujące z ogromną siłą odpryski szyb nie wyrządziły szkody zwykle licznym w tym miejscu przechodniom.

Na szczęście drzwi do lokalu były otwarte, co redukowało powstałe ciśnienie wybuchu, a w konsekwencji ograniczyło siłę tego zjawiska.

Mimo to restauracja po zdarzeniu wyglądała koszmarnie. Powstały w konsekwencji wybuchu pożar zniszczył pomieszczenia kuchenne. Mieszkańców kamienicy ewakuowano. Dopiero po jakimś czasie, po sprawdzeniu i wstępnym oszacowaniu, że konstrukcji budynku nic nie zagraża, mogli wrócić do swoich mieszkań. Przez jakiś czas zamknięta dla ruchu była ulica Krucza, a w centrum stolicy utworzyły się gigantyczne korki.

Co było powodem tak dramatycznych wydarzeń? Jak się okazało, winna była nieszczelna instalacja gazowa. Zatem najprawdopodobniej to człowiek popełnił gdzieś błąd. Pięć innych butli zostało wyniesionych z lokalu przez straż pożarną. Te na szczęście nie wybuchły.

Ogromne zagrożenie

Mówi st. bryg. Paweł Frątczak - rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej:

- Wybuchy gazów i par cieczy palnych stwarzają ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także dla mienia i środowiska. Po pierwsze - istnieje możliwość powstania fali nadciśnienia, której rozprzestrzenianie się może spowodować określone obrażenia u osób narażonych na jej oddziaływanie (np. uszkodzenie słuchu, utrata przytomności) czy też zawalenie się elementów konstrukcji budynku. Po drugie - może powstać promieniowanie cieplne, którego efektem mogą być oparzenia ciała lub zapalenie się innych materiałów w wyniku oddziaływania strumienia ciepła. Po trzecie wreszcie - istnieje możliwość powstania tzw. efektu odłamkowania, czyli rozrzucania na duże odległości i z ogromną siłą elementów rozerwanych zbiorników czy butli po wystąpieniu wybuchu.

7 grzechów głównych użytkowników butli gazowych

1. Nie kupuj butli, która nie posiada ważnej legalizacji. Legalizacji butli dokonuje się z reguły co 10 lat. Jeśli data legalizacji znajdująca się na tabliczce znamionowej jest nieaktualna, oznacza to, że butla nie nadaje się do użytku.

2. Nie kupuj butli w przypadkowym, niesprawdzonym punkcie. Nie ulegaj pozorom okazji cenowych. Napełnianie butli w nieprzystosowanych do tego miejscach, takich jak np. stacje paliw płynnych lub nielegalne rozlewnie, jest zabronione. Zakup butli u sprawdzonego, legalnego dostawcy jest gwarancją zarówno jakości gazu, jak i bezpieczeństwa.

3. Nie ignoruj braku jednolitości oznakowania butli. Cała butla powinna być pokryta jednolitym kolorem. Każdy legalnie działający dostawca w Polsce ma zastrzeżony dla siebie kolor butli, z którym można go identyfikować. Dodatkowo - nazwa firmy na plombie (folii) znajdującej się na zaworze powinna być zgodna z nazwą znajdującą się na butli.

4. Nie wyrzucaj plomby z folii termokurczliwej i paragonu zaraz po zakupie butli. Plomba z folii termokurczliwej identyfikuje firmę napełniającą i świadczy o legalności napełnienia butli. Paragon jest dowodem zakupu usługi i jest potrzebny w razie reklamacji.

5. Nie przegap przeglądu instalacji wewnętrznej.

Każda instalacja gazowa powinna być sprawdzana przynajmniej raz w roku.

6. Nie przechowuj pełnych, niepełnych oraz opróżnionych butli w piwnicy i innych pomieszczeniach poniżej poziomu terenu.

Przechowywanie butli w piwnicy jest niebezpieczne, ponieważ gaz płynny jako cięższy od powietrza może gromadzić się w zagłębieniach.

7. Nie sprawdzaj szczelności butli przy użyciu otwartego ognia, np. zapalonej zapałki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze