Ceny prądu

i

Autor: Pixabay Ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku mogą być nawet dwa razy wyższe

Drożejący prąd i gaz. Rząd dopłaci do rachunków Polaków. Jak dostać pieniądze?

2021-10-07 17:28

W Polaków uderzają kolejne fale drożyzny. Więcej płacimy nie tylko za produkty i usługi, ale także za paliwa, wodę, gaz czy prąd. W przypadku tych ostatnich rząd obiecał wszystkim Polakom rekompensaty. Już wiadomo, że dostaną je tylko nieliczni. Rozważana jest też zapomoga w przypadku rachunków za gaz. Kto może liczyć na wsparcie i jak otrzymać dofinansowanie do drożejącej energii?

Dopłaty do rachunków za prąd i gaz

W związku z kryzysem energetycznym w Europie planowany pierwotnie budżet na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w Polsce ma być zwiększony – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Według dziennika ma to być suma do 5 miliardów złotych. Z nowych rozwiązań miałoby prawo skorzystać "poniżej 10 proc." klientów zamiast zapowiadanych wcześniej 6 proc. Dodatkowo rządzący rozważają też rekompensaty dla odbiorców drożejącego też gazu.

"Projekt wsparcia autorstwa resortu klimatu może ulec dalszym zmianom. Niewykluczone jest rozszerzenie go o odbiorców gazu. W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rozwiązania ochronne dla najbardziej dotkniętych wzrostem cen energii" - czytamy.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: 14. emerytury. ZUS ma złe wiadomości dla emerytów!

Kongres 590 2021: W pandemii woziliśmy powietrze, a w tym roku wstaliśmy z kolan - Andrzej Olszewski członek zarządu PKP S.A.

Dziennik podkreśla, że spółki energetyczne już zapowiedziały, że złożą wnioski taryfowe zakładające ok. 20-procentowy wzrost rachunków dla indywidualnych odbiorców prądu. Ale rekordy na rynkach europejskich biją też hurtowe ceny gazu. Możliwe są więc dalsze zmiany w projekcie resortu klimatu – pierwotnie miał on dotyczyć tylko odbiorów energii elektrycznej, ale z naszych informacji wynika, że niewykluczone jest dodanie odbiorców gazu. Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie od początku roku, co oznacza, że prace nad zmienionym projektem będą musiały być błyskawiczne - podano w "DGP".

Sonda
Obawiasz się podwyżki cen prądu?

Dla kogo dopłata do energii?

Przyznanie wsparcia dla najuboższych odbiorców prądu będzie zależało m.in. od dochodów, liczby domowników, a także stanu budynku - powiedział PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że prace nad rozwiązaniami prawnymi w tej spawie są na finiszu.

Jak zaznaczył Kurtyka, to bardzo ważna ustawa i kompleksowa oferta wsparcia. "Obejmie beneficjentów, którzy powinni zostać ochronieni biorąc pod uwagę ich dochody, liczbę domowników a także stan i oddziaływanie budynków, w których mieszkają" - powiedział. Wyjaśnił, chodzi o to, by zmniejszyć oddziaływanie "wampirów energetycznych", w których Polacy funkcjonują. "Ustawa jest na ostatnim etapie finalizacji prac, jeśli chodzi o wpis do wykazu prac Rady Ministrów i - jak tylko zostanie opublikowana - od razu wyjdziemy z nią do konsultacji" - dodał. Podkreślił, że zasięg wsparcia "jest analizowany pod kątem grup społecznych, dochodowych oraz liczby osób w gospodarstwie domowym".

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze