portfel dług

i

Autor: flickr/Marco Verch

Drożyna w Polsce. Płacimy więcej niż Niemcy! Szokujące dane GUS

2020-07-15 15:02

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące inflacji, czyli wzrostu cen i usług. W czerwcu tego roku wskaźnik ten wniósł 3,3 proc., choć rząd spodziewał się jedynie 2,5 proc. inflacji. Na domiar złego drożyzna w Polsce na przestrzeni roku jest zdecydowanie wyższa niż u naszych zachodnich sąsiadów. Dlaczego i za co płacimy więcej niż w maju i w 2019 roku?

Drożyzna w Polsce
Według najnowszych danych GUS-u inflacja w czerwcu wzrosła do 3,3 proc. (przy wzroście cen usług – o 7,4 proc. i towarów – o 1,8 proc.). W porównaniu z czerwcem 2019 r. wzrosły o 3,3 proc., a w stosunku do maja 2020 r. wzrosły o 0,6 proc. Za co więcej płaciliśmy w czerwcu? Tutaj na pierwszy plan wysuwają się produkty spożywcze oraz napoje bezalkoholowe (wzrost odpowiednio o 5,8 proc. i 6,2 proc.). Z kolei tańsze niż przed miesiącem były cen paliw. - Aktualnie rosnąca inflacja - przy jednocześnie najniższym poziomie stóp procentowych - nie jest dobrą wiadomość dla oszczędzających osób. Niskie oprocentowanie lokat nie zachęca Polaków do trzymania gotówki w bankach - analizuje strefainwestorow.pl.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie płacisz abonamentu? Przygotuj się na surowe kary

Sporo podrożały też usługi. Ekonomiści już pod koniec czerwca przewidywali, że tzw. covidowe dopłaty odbiją się na wskaźniku inflacji. - Inflacja ciągnięta jest zapewne dodatkowo przez czynniki kosztowe (dopłaty „covidowe” do świadczonych usług), które się upowszechniają, bo firmy zauważyły, że są bez większego problemu płacone przez konsumentów w trosce o własne bezpieczeństwo - prognozowali ekonomiści mBanku.

Polacy płacą więcej niż Niemcy
To, że drożyzna w Polsce jest mocno odczuwalna to jedna zła wiadomość. Druga jest taka, że inflacja nad Wisłą należy do najwyższych w Unii Europejskiej. Z dostępnych danych serwisu finansowego macroNEXT wynika, że w czerwcu br. Polska i Czechy ponownie miały najwyższą inflację wśród 27 państw członkowskich. - Polska nie schodzi z inflacyjnego podium od pół roku - dodają gorzko analitycy. 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Emeryci dostaną dodatkowe 350 zł do emerytury! Ogromna waloryzacja emerytur

Dla przykładu w Niemczech ceny towarów i usług od czerwca 2019 roku do czerwca 2020 roku wzrosły jedynie o 0,2 proc. Podobnie jak w Polsce mocno potaniały paliwa, ale zdrożała żywność i usługi, choć mniej niż w nad Wisłą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze