Drożyzna w sklepach i na bazarach. Ponad 100 zł za kg czereśni. Szaleństwo!

Czereśnie
Autor: Shutterstock Czereśnie

Wiele wskazuje na to, że czeka nas prawdziwa drożyzna w sklepach i na bazarach. Przedłużająca się zimowa aura i niezbyt ciepła wiosna mogą mocno uderzyć Polaków po kieszeniach. W oczekiwaniu na krajowe owoce ceny niektórych importowanych produktów wprost zwalają z nóg. Sieć obiegło ostatnio zdjęcie przesłane do redakcji "Dzień Dobry TVN" przez jedną z internautek. Cena za kilogram czereśni z Hiszpanii w jednym ze sklepów w Wilkszynie pod Wrocławiem grubo przekroczyła 100 zł. Istne szaleństwo! Na giełdzie w podwarszawskich Broniszach również widać wzrost cen.

Kosmiczna cena za kilogram czereśni

Drożyzna zbliża się wielkimi krokami? Można byłoby uznać, że 163,99 zł za kilogram czereśni z Hiszpanii w sklepie w Wilkszynie pod Wrocławiem to nic nie znaczący epizod, gdyby nie fakt, że również polskie produkty drożeją. W materiale wyemitowanym przez Radio dla Ciebie dostawcy na giełdzie w podwarszawskich Broniszach wskazują, że za wysokie ceny odpowiadają wczesnowiosenne przymrozki.

– Właściwie wszystkie stare drożeją, bo ich brakuje. Młodych nie ma, bo nie rosną, bo jest zimno – twierdzi jeden z nich.

Produkty dopiero zaczęły drożeć, ze względu na to, że bary, restauracje będą otwarte – dodaje inny.

Nie przegap: Inflacja 2021: Nadchodzi potężne uderzenie drożyzny

W tym roku więcej zapłacimy za produkty sezonowe. Okazuje się, że już drożeje rzodkiewka, kalafior czy kapusta.

–Młoda kapusta nigdy tyle nie kosztowała, a pekinka to w ogóle start miała z 7 zł. Takich cen nie pamiętam, jak żyję – podkreśla jeden z rozmówców RDC.

Przedsiębiorcy nie pozostawiają złudzeń, jeśli chodzi o owoce. Droga jest truskawka - w tej chwili sprzedawcy muszą płacić dostawcom w granicach 30-32 zł za kilogram krajowych owoców. Co jeszcze zdrożeje? Wspomniane wcześniej czereśnie.

– Na pewno czereśnie. Wszystko, co kwitło na te mrozy, będzie drogie, bo będziemy musieli się wspomagać jakimś importem – podkreśla jeden ze sprzedawców.

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze