Zus

i

Autor: Shutterstock Zus

Praca bez rejestracji

Duże zmiany w działalności nierejestrowanej. Kiedy nie musisz rejestrować działalności gospodarczej?

2023-03-09 12:59

Ministerstwo Rozwoju i Technologii potwierdza, że zwolnienie ze składek przy prowadzeniu niewielkiej działalności nie dotyczy świadczenia usług. Taki przedsiębiorca musi być zgłoszony do ZUS i Narodowego Funduszu Zdrowia jako zleceniobiorca. "32 tys. osób prowadziło przed rokiem działalność nierejestrowaną. Ta grupa po zmianie przepisów będzie jeszcze rosnąć" - podaje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze czwartkowy "DGP", od 1 lipca limit przychodów może miesięcznie wynieść 2,7 tys. zł, które wolno legalnie uzyskać bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i zapłaty składek do ZUS. Tak wynika z tzw. ustawy deregulacyjnej, którą co prawda Senat odrzucił, ale posłowie zapewne ocalą. Wówczas zmieni się art. 5 Prawa Przedsiębiorców dotyczący działalności nierejestrowanej i wzrośnie próg przychodów, poniżej którego nie trzeba jej rejestrować i opłacać składek do ZUS i NFZ - czytamy. Z ostatnich dostępnych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2021 r. taką działalność prowadziło już 32 tys. mikroprzedsiębiorców.

Teraz ma ich być więcej - zauważa dziennik. Według gazety regulacja może łatwo stać się pułapką. Choć ZUS sygnalizował to już kilka lat temu, przepisy nie zostały zracjonalizowane - podkreśla "DGP". Odpowiedź Ministerstwa Rozwoju na pytania "DGP" potwierdza: osoby świadczące usługi w ramach działalności nierejestrowanej powinny być ubezpieczone jako zleceniobiorcy.

A każdy korzystający z takich usług musi zarejestrować się jako płatnik składek, zgłosić wykonawcę usługi do ubezpieczeń i opłacić za niego składki do ZUS i NFZ - podaje. W świetle interpretacji Ministerstwa Rozwoju, gdy każda usługa jest traktowana jak oskładkowane zlecenie, w trudnej sytuacji stawia się osoby fizyczne i przedsiębiorców zlecających usługi prowadzącym działalność nierejestrowaną. A po podniesieniu limitów przychodów, jakie mogą być osiągane w ramach takiej działalności, należy zakładać, że znacząco wzrośnie zarówno liczba takich osób, jak i ryzyko wykrycia nieprawidłowości przez ZUS w czasie kontroli – komentuje w rozmowie z "DGP" główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się symulować chorobę, aby otrzymać zwolnienie chorobowe?
Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze