chore dziecko

i

Autor: Getty Images

Prawo pracy

Dwa dni urlopu z powodu siły wyższej. Komu przysługuje?

2023-06-23 14:17

W związku z nowelizacją Kodeksu Pracy, pojawiły się nowe urlopy - w tym urlop z powodu tak zwanej "siły wyższej". Komu przysługuje i jakie warunki należy spełnić, by go otrzymać?

Nowelizacja Kodeksu Pracy. Nowe urlopy do wykorzystania

Nowe przepisy wprowadzające urlop z powodu tzw. "siły wyższej" obowiązują od 26 kwietnia 2023 roku. Najnowsza nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadziła 5 dni urlopu opiekuńczego oraz dwa dni wolne spowodowane "siłą wyższą". Zamiast wykorzystywać dwa pełne dni, pracownik ma możliwość rozłożenia ich na godziny, których łącznie ma do dyspozycji 16.

Urlop z powodu siły wyższej. Komu przysługuje?

"Urlop z powodu siły wyższej możliwy jest w związku z pojawieniem się pilnych spraw rodzinnych lub wypadków, które dotyczą pracownika lub jego najbliższych. Te zdarzenia muszą mieć jednak charakter nadzwyczajny – np. konieczność odwiezienia dziecka do szpitala lub sprawowania opieki, gdyby okazało się, że wyznaczona wcześniej do opieki osoba nie może się pojawić" - wyjaśnia portal biznes.wprost.pl.

Co istotne, urlop z powodu siły wyższej nie zastępuje urlopu na żądanie. Oba typy urlopów występują łącznie, obok siebie. 

Sonda
Jak najczęściej wykorzystujesz urlop?
Pieniądze to nie wszystko Tadeusz Białek
Najnowsze