Dwa lata rządów PiS. Beata Szydło chwali reformę emerytalną [RELACJA]

2017-10-02 16:35 AMB
Beata Szydło
Autor: East News

2 października premier Beata Szydła wygłosiła uroczyste orędzie, w którym podsumowała krótko dwa lata rządów PiS. Szczególnie dużo miejsca szefowa rządu poświęciła reformie emerytalnej. Zgodnie z jej założeniami, od 1 października kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni – w wieku 65 lat.

Jak przypominaliśmy wczoraj, od 1 października obowiązują przepisy, zgodnie z którymi wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat. Polacy, którzy osiągną wiek emerytalny, mogą kontynuować pracę w zawodzie lub – przejść na emeryturę. Niższy wiek emerytalny to efekt reformy PiS, która zniosła zmiany wprowadzone przez rząd PO-PSL w 2012 roku. Poprzedni rząd zdecydował, że wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany do 67 lat bez względu na płeć. Premier Beata Szydło przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego uważa za wielki sukces PiS, czemu dała wyraz podczas swojego wystąpienia 2 października.

Reforma emerytalna
- Sejm uchwalił w listopadzie 2016 r. prezydencką ustawę, która wczoraj weszła w życie. Powrót do poprzedniego wieku emerytalnego pokazuje, że to Polacy decydują, bo to Polacy zdecydowali, że chcą mieć wybór. (...) Przygotowanie reformy przywracającej poprzedni wiek emerytalny – do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - to jest właśnie odpowiedź na oczekiwania społeczne. (...) Polski rząd daje Polakom prawo wyboru. Jeżeli ktoś będzie chciał pracować dłużej, będzie mógł to robić. Przywracając wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, przywracamy naszym rodakom godny wybór – mówiła premier Beata Szydło podczas konferencji 2 października. (...) Dzisiaj z satysfakcją mogę powiedzieć, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa – oznajmiła szefowa rządu.

Premier podziękowała prezesowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Andrzejowi Dudzie, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej, prezes i pracownikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz stronie społecznej, a zwłaszcza przewodniczącemu „Solidarności", Piotrowi Dudzie. Jak podkreśliła Beata Szydło, to właśnie szefowa MRPiPS włożyła najwięcej pracy w reformę emerytalną.

„Rodzina 500 plus", „Mieszkanie plus"
W trakcie spotkania z mediami szefowa rządu odniosła się do flagowych programów Prawa i Sprawiedliwości, którymi są: „Rodzina 500 plus", „Mieszkanie plus" oraz wspomniane przywrócenie wieku emerytalnego sprzed reformy rządu PO-PSL. Jak zapewniła, środki na te programy są zabezpieczone.

Polityka fiskalna i system podatkowy
Beata Szydło chwaliła politykę fiskalną i system podatkowy PiS. Nawiązała do pracy Ministerstwa Finansów i stojącego na jego czele Mateusza Morawieckiego, jednocześnie wicepremiera i szefa resortu rozwoju oraz Henryka Kowalczyka, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów i Grzegorza Schreibera, sekretarza stanu i sekretarza do spraw parlamentarnych. - To są ci ludzie, dzięki którym projekty tych ustaw, które poprawiają finanse, są dobrze przygotowane – stwierdziła polska premier.

Działalność ZUS
- Nie spełniły się także czarne scenariusze dotyczące bankructwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – zauważyła Beata Szydło pod koniec przemówienia. Dodała, że PiS nadal będzie wprowadzać planowane zmiany i realizować zapowiedziane reformy.

Obniżenie wieku emerytalnego o oraz wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus" chwaliła również minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.

Zobacz też: Reforma emerytalna: jedną składkę rocznie zapłacą wszyscy pracownicy?

Przeczytaj także: Reforma emerytalna. 250 zł na zachętę dla oszczędnych

Polecamy: Reforma emerytalna. Wiceminister pracy o liście z KE: „Nic złego się nie dzieje”

Oprac. na podst. tvpparlament.pl, bip.kprm.gov.pl, twitter.com

Najnowsze