Reforma emerytalna. Wiceminister pracy o liście z KE: „Nic złego się nie dzieje”

2017-08-09 14:55 AMB
KRZYSZTOF MICHAŁKIEWICZ
Autor: Newsflare/Tarbouriech Roseline via AP

W środę 9 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odniosło się do listu, który otrzymało w poniedziałek od dwóch członkiń Komisji Europejskiej: komisarz ds. równości płci, Very Jourovej oraz komisarz ds. socjalnych Marianne Thyssen. Jak wskazują członkinie Komisji Europejskiej, zróżnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć jest dyskryminujące. Polska nie zgadza się z tym stanowiskiem.

Resort pracy zapewnia, że reforma emerytalna zostanie wprowadzona zgodnie z planem i 1 października zostanie obniżony wiek emerytalny. Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w MRPiPS, przypomniał, że ZUS jest w stanie zapewnić obsługę przyszłych emerytów.

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje reformę emerytalną. Rząd pani premier Beaty Szydło realizuje program, który obiecał Polakom. Reforma emerytalna, obniżenie wieku emerytalnego, wejdzie w życie 1 października bez żadnych komplikacji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do tego. Jak państwo wiecie, prawie 600 doradców emerytalnych pracuje w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zarząd ZUS-u informuje, że oddziały są przygotowane na to, żeby przyjmować wnioski i udzielać świadczeń emerytalnych nowym osobom, które zdecydują się na wejście w wiek emerytalny – zapowiedział wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

W liście do MRPiPS panie komisarz powołują się na artykuł 7. dyrektywy KE 79/7/EWG z dnia 19 grudnia 1978 roku. Wskazują, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest dyskryminujące. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgadza się z tą interpretacją i planuje zrealizować zapowiedzianą reformę emerytalną.

- Jednocześnie chciałbym bardzo mocno powiedzieć, że pismo, które otrzymaliśmy, jest w tej chwili analizowane, przygotowujemy odpowiedź. W piśmie nie ma nic, co by zaburzało przygotowania do wdrożenia w życie obniżenia wieku emerytalnego. Artykuł z dyrektywy przywoływany mówi właśnie o tym, że państwa członkowskie mają prawo różnicować wiek emerytalny i przejście w określony wiek emerytalny zależy to od poszczególnych państw. (...) – oświadczył Krzysztof Michałkiewicz podczas konferencji. – Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że osoby, które myślą o tym, żeby przejść na emeryturę, mogą spokojnie się do tego przygotowywać. Nic złego się nie dzieje i na pewno od 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany, żeby przyjąć od państwa pisma – dodał wiceminister.

Przeczytaj też: Ile wyniesie twoja emerytura? Doradca ZUS zrobi dla ciebie symulację

Zobacz też: Ile zapłacimy za obniżenie wieku emerytalnego?

Polecamy: KE chce zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce. Pisze do Rafalskiej

Oprac. na podst. konf. pras.

Najnowsze