Rozliczenie z fiskusem

Dwa zwroty podatku ze skarbówki! Polacy dostają takie listy! Ekstra 500 zł zwrotu!

2023-04-28 14:01

Jak informuje pit.pl, duża część podatników, która rozliczyła swój PIT za 2022 rok, otrzymała już zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego. Zdaniem portalu, rok 2023 jest pod tym względem wyjątkowy, bowiem duża część podatników zgłasza, że uzyskała aż dwa zwroty podatku PIT. Czy to pomyłka urzędu skarbowego?

PIT 2022. Dwa zwroty podatku ze skarbówki

Jak wyjaśnia portal podatnicy nie muszą się martwić. Otrzymane podwójne przelewy ze zwrotem PIT nie wynikają z błędu urzędu skarbowego, a raczej ze zmieniających się przepisów Polskiego  Ładu.

Piit.pl przypomina, że w 2022 roku za sprawą nowelizacji ustawy o tzw. Polskim Ładzie dokonano likwidacji tzw. ulgi dla klasy średniej, która straszyła swoim skomplikowanym mechanizmem wyliczania samych podatników, jak i działy kadrowe.

Jak czytamy, rekompensatą za zmiany była wprowadzona od 1 lipca obniżona – 12 proc.stawka podatku PIT. Nie wszyscy podatnicy skorzystali jednak na wspomnianej likwidacji. Część z nich pomimo zmian zapłaciła wyższy podatek PIT.

Według portalu, dla podatników, dla których ulga dla klasy średniej była korzystniejsza, ustawodawca wprowadził tzw. podatek hipotetyczny. 

-Podatnik zobowiązany był rozliczyć PIT w świetle aktualnie obowiązujących przepisów. Dopiero po otrzymaniu rozliczenia PIT od podatnika, urzędnicy KAS dokonują przeliczenia hipotetycznego podatku i informują podatnika o ewentualnej różnicy do zwrotu- czytamy na portlau.

PiT.pl dodaje, że jeżeli urzędnicy ustalili, że podatnikowi przysługuje wyrównanie z tytułu niewykorzystanej ulgi dla klasy średniej, to odpowiednią kwotę zwrotu samodzielnie zwrócą na konta bankowe podatników. Stąd też niektórzy z nas w 2023 roku zanotują nie jeden, a dwa zwroty z podatku PIT za 2022 rok.

Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?
Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Maj
Najnowsze